Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden ale hlavní indexy stouply, Dow dokonce nejvýrazněji od června

Americké akcie v pátek oslabily. Na poklesu indexů se velkou měrou podílela technologická společnost Apple, která se dostala pod tlak kvůli neuspokojivému výhledu hospodaření a oznámení, že přestane zveřejňovat informace o počtu prodaných zařízení. V týdenním horizontu ale všechny tři hlavní indexy vzrostly.
Index Dow v pátek ztratil 0,43 % a obchodování uzavřel na 25 270,83 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,63 % na 2 723,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 1,04 % na 7 356,99 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,88 % na 19,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyskočil o osm bazických bodů na 3,21 %.
Akcie firmy Apple (-6,63 %) se v pátek propadly o více než šest procent. Podle agentury AP tak zaznamenaly nejprudší jednodenní pokles za více než čtyři roky. Investory zklamal odhad tržeb pro nynější čtvrtletí, které zahrnuje klíčovou vánoční sezonu, a také skutečnost, že se vedení firmy rozhodlo dále nezveřejňovat informace o počtu prodaných zařízení.
Tržní hodnota Applu se tak při konci obchodování nacházela pod hranicí jednoho bilionu dolarů. V srpnu se Apple stal první americkou veřejně obchodovanou firmou, která tuto hranici pokořila.
Za celý týden Dow stoupl o téměř 2,4 %, což představuje jeho nejvýraznější týdenní nárůst od letošního června. Index S&P 500 se zvýšil taktéž o 2,4 % a Nasdaq Composite přidal 2,7 %.
Dolar posílil, ceny ropy dále klesaly
Na devizovém trhu v pátek dolar posílil vůči euru i japonskému jenu, podpořily ho údaje o říjnovém vývoji situace na trhu práce USA. Kolem 21.30 SEČ jednotná evropská měna vůči dolaru ztrácela zhruba desetinu procenta a pohybovala se těsně pod 1,14 USD.
Podle zprávy amerického ministerstva práce ekonomika USA v říjnu vytvořila asi 250 000 pracovních míst, což výrazně překonalo odhad trhu. Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,7 %, nejníže od roku 1969.
Ceny ropy v pátek dále klesaly poté, co Spojené státy oznámily, že povolí osmi zemím výjimku na dovoz suroviny z Íránu i poté, co na Teherán opět uvalí sankce.
O výjimkách udělených mimo jiné Jižní Koreji, Japonsku a Indii v pátek informovala agentura Bloomberg s odkazem na americké vládní kruhy. Ostatní země jmenovány nebyly. Turecký ministr energetiky agentuře Reuters sdělil, že výjimku obdrží i Ankara.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v říjnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 250 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 190 tisíc míst po 118 tisících v září (revidováno ze 134 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,7 %, jak se čekalo, a je tak nadále na 48letém minimu. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu mezd v říjnu stouplo na 3,1 % z 2,8 %.
- Akcie americké společnosti Apple po skončení čtvrtečního obchodování v reakci na výsledky hospodaření výrazně klesaly. V jednu chvíli ztrácely až sedm procent, čímž tržní kapitalizace firmy spadla pod hranici jednoho bilionu dolarů. Výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí byly rekordní, výprodej akcií ovšem vyvolalo varování před slabším prodejem výrobků Applu v nadcházejících měsících. Pokles akcií zrychlil, když Apple uvedl, že přestane zveřejňovat informace o počtu prodaných kusů jednotlivých zařízení.
- Americký ministr energetiky Rick Perry pojede příští týden na návštěvu střední a východní Evropy. Během ní navštíví Českou republiku, Ukrajinu, Polsko a Maďarsko, napsala agentura Reuters. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se těmto zemím snaží nabídnout americké uhlí a alternativu k ruskému zemnímu plynu.
- Spojené státy umožní osmi zemím, včetně Japonska, Indie a Jižní Koreje, nakupovat ropu v Íránu i poté, co na zemi Washington opět uvalí sankce. S odvoláním na zdroje z administrativy prezidenta Donalda Trumpa to v pátek uvedla zpravodajská agentura Bloomberg. Výjimky by měl ministr zahraničí USA Michael Pompeo oznámit ještě v pátek. Druhá vlna protiíránských sankcí postihující ropný průmysl má v platnost vstoupit v neděli.
- Americký výrobce čipů Broadcom požaduje na automobilce Volkswagen v patentovém sporu více než jednu miliardu dolarů a hrozí, že bude požadovat soudní zákaz výroby několika modelů automobilů. Uvedl to v pátek německý časopis Der Spiegel.
- Zvláštním způsobem se rozhodl americký prezident Donald Trump uživatele sociální sítě Twitter upozornit na blížící se zavedení druhé vlny sankcí vůči Íránu. Na svém účtu zveřejnil fotografii sebe sama, která připomíná filmový plakát a nese nápis "Sankce se blíží", jenž podle amerických médií zjevně odkazuje na větu "Zima se blíží" z populárního seriálu televizní stanice HBO Hra o trůny.
- Bilance zahraničního obchodu Spojených států v říjnu vykázala schodek ve výši 54 miliard USD (odhad: -53,6 miliard USD, září: -53,3 miliardy USD). Vyplývá to z dat, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
Výsledková sezóna
- Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding zvýšil ve druhém čtvrtletí svého finančního roku čistý zisk o 13 procent na 20,03 miliardy jüanů. Firma to uvedla ve své páteční zprávě. Tržby vzrostly o 54,5 procenta na 85,15 miliardy jüanů, zaostaly však za očekáváním. Podle analytiků jde o další signál, že nejen čínský internetový trh, ale čínská ekonomika jako celek zpomalují.
- Americké energetické společnosti ExxonMobil a Chevron ve třetím čtvrtletí prudce zvýšily zisk, hospodaření podpořily vyšší ceny ropy a plynu. Zisk Exxonu vzrostl o 57,2 procenta na 6,24 miliardy USD, zisk Chevronu se více než zdvojnásobil na 4,05 miliardy USD.
- Výsledky Newell Brands v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,65 USD), tržby 2,28 miliardy USD (odhad: 2,35 miliardy USD).
- Výsledky AbbVie v 3Q: Zisk na akcii 2,14 USD (odhad: 2,01 USD), tržby 8,24 miliardy USD (odhad: 8,23 miliardy USD).
- Výsledky Seagate Technology v 1QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,7 USD (odhad: 1,55 USD), tržby 2,991 miliardy USD (odhad: 2,964 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v září podle očekávání meziročně vzrostly o 2 %, což je stejné tempo růstu jako v předchozím měsíci. Meziměsíčně se jádrové výdaje zvýšily o 0,2 % po stagnaci v srpnu (odhad: +0,1 %). Osobní příjmy Američanů v září stouply o 0,2 % (odhad: +0,4 %, srpen: +0,3 %), výdaje vzrostly o 0,4 % (odhad: +0,4 %, srpen: +0,3 %).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v říjnu stoupl na 29,4 bodu (září: 28,1 bodu, odhad: 28,1 bodu).
- Vláda Spojených států zakázala dodávat americké součástky, software a další zboží čínskému výrobci čipů Fujian Jinhua Integrated Circuit. Podle vlády existuje vážné nebezpečí, že se čínský podnik zapojí do aktivit, které jsou "v rozporu s národními zájmy Spojených států".
- Británie hodlá od dubna 2020 zavést daň z tržeb velkých internetových podniků, jako jsou Google (v pondělí -4,52 %), Facebook (-2,26 %) nebo Amazon (-6,33 %). Chce tak zajistit jejich spravedlivější zdanění. V pravidelné podzimní zprávě o vývoji rozpočtu o tom informoval britský ministr financí Philip Hammond. Firmy jako Facebook či Amazon čelí kritice kvůli nízkým daním, které v Británii platí ze svých zisků
- Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie Ford Motor (ve středu +3,34 %) na "buy" z "neutral".
- JPMorgan Chase snížila doporučení na akcie Colgate-Palmolive (ve středu -2,85 %) na "underweight" z "neutral".
- Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5,5 % po 5,9% zvýšení v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst o 5,8 %.
- Index spotřebitelské důvěry v USA v říjnu stoupl na 137,9 bodu ze zářijových 135,3 bodu. Analytici naopak počítali s růstem na 136 bodů. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board.
- UBS snížila cílovou cenu akcií IBM na 150 ze 180 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Nvidia na "overweight" z "neutral".
- Samořízené vozy společnosti Waymo ze skupiny Alphabet (ve středu +3,91 %) mohou jezdit na kalifornských silnicích bez záložního řidiče. Firma jako první získala v úterý povolení tamního regulačního úřadu. Waymo může používat zhruba tři desítky vozů v okrese Santa Clara.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 26. října po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 2,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v říjnu vytvořili 227 000 pracovních míst. Oznámila to ve středu organizace ADP. Je to mnohem více, než čekali analytici v anketě agentury Reuters, kteří v průměru odhadovali, že vznikne 189 000 pracovních příležitostí. Zářijový údaj byl upraven na 218 000 z 230 000 pracovních míst.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v říjnu klesl na 58,4 bodu z 60,4 bodu (odhad: 60 bodů).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 3,217 milionu barelů (odhad: +4,11 milionu barelů, předchozí týden: +6,346 milionu barelů).
- Raymond James snížila cílovou cenu akcií Facebook (ve středu +3,81 %) na 180 z 210 USD.
- Zaměstnanci nadnárodní internetové společnosti Google ve čtvrtek na mnoha místech přerušili práci. Nelíbí se jim, jak se firma staví k sexuálnímu obtěžování žen na pracovišti, informoval zpravodajský server BBC. Firma podle článku listu The New York Times z minulého týdne držela nad takto obviněnými vedoucími pracovníky ochrannou ruku.
- Americká společnost Apple zkoumá možnosti spojení s největší rozhlasovou společností v USA iHeartMedia, která v březnu požádala o bankrotovou ochranu a snaží se z problémů vymanit. Informoval o tom ve čtvrtek list Financial Times.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 27. října 214 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 215 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh pokles na 213 tisíc.
- Index podmínek v americkém zpracovatelském sektoru, jejž sestavuje Institute of Supply Management, dosáhl v říjnu hodnoty 57,7 bodu, nejnižší za poslední půlrok. Po zářijových 59,8 bodu očekával trh 59 bodů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky First Solar (ve středu -6,25 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 2,16 miliardy USD (odhad: 2,1 miliardy USD).
- Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola zvýšil ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o zhruba 30 procent na 1,88 miliardy dolarů. Firma těžila ze silné poptávky po dietních nápojích a její výsledky překonaly očekávání analytiků.
- Největšímu americkému výrobci léků Pfizer vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o téměř 45 procent na 4,11 miliardy dolarů. Firma ale v úterý přesto uvedla, že kvůli silnému dolaru a nižším příjmům z obchodu s některými staršími značkami léků zhoršila letošní odhad tržeb.
- Výsledky General Electric v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,14 USD (odhad: 0,2 USD), tržby 29,57 miliardy USD (odhad: 29,77 miliardy USD).
- Výsledky Baker Hughes v 3Q: Zisk na akcii 0,19 USD (odhad: 0,21 USD), tržby 5,7 miliardy USD (odhad: 5,88 miliardy USD).
- Výsledky Allergan v 3Q: Upravený zisk na akcii 4,25 USD (odhad: 4,04 USD), tržby 3,911 miliardy USD (odhad: 3,885 miliardy USD).
- Výsledky Under Armour v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,25 USD (odhad: 0,12 USD), tržby 1,4 miliardy USD (odhad: 1,4 miliardy USD).
- Výsledky MasterCard v 3Q: Zisk na akcii 1,82 USD (odhad: 1,68 USD), tržby 3,9 miliardy USD (odhad: 3,86 miliardy USD).
- Výsledky Yum China Holdings v 3Q: Zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 2,21 miliardy USD (odhad: 2,24 miliardy USD).
- Výsledky Electronic Arts v 2QFY2019: Zisk na akcii 0,83 (odhad: 0,58 USD), tržby 1,29 miliardy USD (odhad: 1,18 miliardy USD).
- Výsledky Amgen v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,69 USD (odhad: 3,45 USD), tržby 5,9 miliardy USD (odhad: 5,8 miliardy USD).
- Největší americká automobilka General Motors (ve středu +9,09 %) vykázala ve třetím čtvrtletí nečekaně vysoký čistý zisk 2,53 miliardy dolarů. Přispěla k tomu především silná poptávka v Severní Americe. Oznámila to firma s tím, že celoroční výsledky se budou pohybovat na horní hranici prognózy.
- Výsledky Anthem (ve středu +3,80 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,81 USD (odhad: 3,7 USD), tržby 23,25 miliardy USD (odhad: 22,97 miliardy USD).
- Výsledky Estée Lauder Cos (ve středu +4,74 %) v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,47 USD (odhad: 1,22 USD), tržby 3,52 miliardy USD (odhad: 3,47 miliardy USD).
- Výsledky Yum! Brands (ve středu +4,57 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 0,84 USD), tržby 1,39 miliardy USD (odhad: 1,38 miliardy USD).
- Výsledky Kellogg Company (ve středu -8,88 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,14 USD (odhad: 1,06 USD), tržby 3,36 miliardy USD (odhad: 3,42 miliardy USD).
- Výsledky Sprint (ve středu +7,37 %) v 2QFY2019: Zisk na akcii 0,05 USD (odhad: -0,02 USD), tržby 8,169 miliardy USD (odhad: 7,956 miliardy USD).
- Výsledky Fitbit (ve středečním after-marketu +8 %) v 3Q: Očištěný zisk na akcii 0,04 USD (odhad: -0,01 %), tržby 393,6 milionu USD (odhad: 381,3 milionu USD).
- Americkému vydavatelství The New York Times se ve třetím čtvrtletí podařilo zvýšit počet předplatitelů digitálního zpravodajství o 203 000 na 3,1 milionu. Jeho čistý zisk ale poklesl o 22,7 procenta na 25 milionů dolarů, když celkové výdaje vzrostly o 8,4 procenta. Zisk se nicméně pohyboval na horní hranici očekávání. Akcie podniku reagovaly na zveřejnění výsledků růstem a krátce po zahájení obchodování na newyorské burze si připisovaly více než sedm procent.
- Výsledky HanesBrands ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,55 USD, (odhad: 0,55 USD), tržby 1,85 miliardy USD (meziročně +3 %, odhad: 1,87 miliardy USD).
- Výsledky Noble Energy ve 3Q: Zisk na akcii 0,47 USD (loni: -0,28 USD, odhad: +0,15 USD), tržby 1,27 miliardy USD (meziročně +33 %, odhad: 1,17 miliardy USD).
- Výsledky Madison Square Garden v 1QFY2019: Ztráta na akcii 1,36 USD (loni: -0,47 USD, odhad -1,94 USD), tržby 218,1 milionu USD (loni: 245,2 milionu USD, odhad: 211,5 milionu USD).
- Výsledky AMC Networks ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 2,15 USD (odhad: 1,78 USD), tržby 697 milionů USD (meziročně +7,5 %, odhad: 695 milionů USD).
- Výsledky Wayfair ve 3Q: Upravená čistá ztráta na akcii 1,28 USD (odhad: -1,09 USD), tržby 1,71 miliardy USD (loni: 1,2 miliardy USD, odhad: 1,67 miliardy USD).
- Výsledky Avon Products ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 0 USD (odhad: +0,01 USD), tržby 1,4 miliardy USD (meziročně +1 %, odhad: 1,3 miliardy USD).
- Výsledky Spotify ve 3Q: Měsíční aktivní uživatelé 191 milionů (loni: 150 milionů, odhad: 191,8 milionu), předplatitelé 87 milionů (loni: 62 milionů odhad: 87 milionů), tržby 1,35 miliardy USD (meziročně +31 %, odhad: 1,34 miliardy USD).
- Výsledky Teva Pharmaceutical ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 4,529 miliardy USD (loni: 5,617 miliardy USD, odhad: 4,462 miliardy USD).
- Výsledky DowDuPont ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,21 USD (loni: 0,32 USD, odhad: 0,65 USD), tržby 20,12 miliardy USD (meziročně +31 %, odhad: 20,23 miliardy USD).
- Výsledky Marathon Petroleum ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,62 USD (meziročně -18 %, odhad: 1,71 USD), tržby 23,13 miliardy USD (meziročně +19 %, odhad: 23,84 miliardy USD).
- Výsledky Cigna ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 3,84 USD (odhad: 3,44 USD), tržby 11,46 miliardy USD (meziročně +9 %, odhad: 11,17 miliardy USD).
- Výsledky Kraft Heinz v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 6,4 miliardy USD (odhad: 6,32 miliardy USD). Akcie v after-marketu -9,38 %.
- Výsledky Starbucks v 4QFY2018: Zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,6 USD), tržby 6,3 miliardy USD (odhad: 6,29 miliardy USD). Akcie v after-marketu +8,55 %.
- Výsledky MetLife v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,38 USD (odhad: 1,27 USD), tržby 16,29 miliardy USD (odhad: 15,99 miliardy USD). Akcie v after-marketu +3,74 %.
- Výsledky Symantec v 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,33 USD), tržby 1,18 miliardy USD (loni: 1,24 miliardy USD). Akcie v after-marketu +6,09 %.
- Výsledky Apple ve 4QFY2018: Zisk na akcii 2,91 USD (odhad: 2,78 USD), tržby 62,9 miliardy USD (odhad: 61,43 miliardy USD). Akcie v after-marketu -4,36 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK