Banky v EU mají méně nesplácených úvěrů, mezi státy jsou ale rozdíly

Banky v Evropské unii mají stále menší potíže s nesplácenými úvěry. Na konci druhého čtvrtletí letošního roku jich v unii byla 3,4 %, v meziročním srovnání o 1,2 procentního bodu méně. V některých zemích je ovšem podle zprávy Evropské komise situace dramaticky jiná, například v Řecku není včas spláceno 44,9 % úvěrů.
Nad 10 % je podíl takzvaných úvěrů v selhání také na Kypru (28,1 %) a v Portugalsku (11,7%), přesně 10 % platí pro Itálii. V Česku banky takový problém nemají, podle údajů EK bylo podobných úvěrů 2,2 %, což je v meziročním srovnání zlepšení z 2,9 %.
Evropská komise s údaji přišla před prosincovým summitem EU, v jehož rámci mají lídři zemí na takzvaném eurosummitu hovořit také o prohloubení evropské hospodářské a měnové integrace.
Snižující se problémy bank s nesplácenými úvěry, na které ve středu komise poukázala, by mohly otevřít cestu dohodě zemí EU na společném pojištění vkladů. S věcí dosud mělo potíže například Německo, právě s obavami, že bude muset přebírat záruky i za bankovní vklady v zemích, kde mají s vracením půjček a tedy finanční stabilitou bank problémy.
Místopředseda Evropské komise odpovědný za finanční stabilitu, finanční služby a unii kapitálových trhů Valdis Dombrovskis ve středu "díky pokroku, jehož bylo dosaženo při snižování rizik" vyzval ministry financí i premiéry a prezidenty, aby se už v prosinci dohodli na konkrétních opatřeních ke sdílení rizik. "Silnější hospodářská a měnová unie je v zájmu každého z nás," upozornil.
Středeční zpráva komise tak bude podkladem pro diskusi na prosincovém summitu eurozóny, kam jsou ovšem zváni tradičně i premiéři a prezidenti zemí bez eura, o posílení Evropského mechanismu stability a o dokončení bankovní unie, včetně vytvoření společného mechanismu jištění pro Jednotný fond pro řešení krizí a dalších kroků právě směrem k vytvoření evropského systému pojištění vkladů.
Zdroj: ČTK
Aktuality
