Slovensko čeká ekonomické dopady brexitu, láká krajany k návratu

V případě odchodu Británie z Evropské unie bez dohody počítá Slovensko s negativními dopady na domácí ekonomiku a hlavně na automobilový průmysl, který je klíčovým tahounem slovenského hospodářství. Nejistotu kolem podoby brexitu využila slovenská vláda ke kampani, kterou chce přilákat zpět do vlasti své občany působící v Británii.
Celkový dopad brexitu bez dohody na růst slovenského hrubého domácího produktu vyčíslili ekonomové slovenského ministerstva financí na 0,7 až 1,4 procenta v průběhu pěti až deseti let. Z hlediska odvětví až dvě pětiny slovenského exportu do Británie, která patří do první desítky největších obchodních partnerů země pod Tatrami, zajišťuje automobilový průmysl. Slovenské ministerstvo zemědělství zase spočítalo, že vystoupení Británie z evropského bloku bez dohody by pro Slovensko znamenalo letos i v příštím roce výpadek shodně zhruba 31 milionů eur z unijního rozpočtu společné zemědělské politiky.
Slovenský premiér Peter Pellegrini slíbil zachování práv Britům, kteří žijí na Slovensku, pokud stejný krok vůči desítkám tisíc Slováků v Británii pro případ brexitu učiní Londýn. Bratislava v lednu také odstartovala pilotní projekt s cílem přesvědčit Slováky v Británii k návratu do vlasti. Přímo Londýna vycestoval slovenský vicepremiér Richard Raši a zástupci několika slovenských firem, které nabídly Slovákům desítky pracovních míst v oblasti informačních technologií a podnikových služeb. Podle Rašiho mnoha Slováků pracuje v Británii na pozicích, které neodpovídají jejich vzdělání. Výdělky na Slovensku ale zaostávají za platy ve vyspělých zemích západní Evropy včetně Británie.
Zatímco podle odhadu slovenských úřadů žije v Británii nejméně 80.000 Slováků, na pětimilionovém Slovensku předloni bylo jen zhruba 2000 Britů. Ti o získání slovenského občanství zájem prakticky nemají. Slovenské ministerstvo vnitra ČTK informovalo, že loni o slovenské občanství požádalo jen pět Britů, v předchozích dvou letech byl tento počet ještě menší.
Na Slovensku letos v lednu pracovalo 576 britských občanů, což není ani jedno procento z celkového počtu zaměstnaných cizinců v zemi. Britové na Slovensku obsadili hlavně pozice řídících pracovníků a specialistů. Jednou z největších soukromých investic na Slovensku za poslední roky bylo rozhodnutí britské automobilky Jaguar Land Rover postavit na jihu země nový závod za 1,4 miliardy eur, který loni zahájil výrobu.
Kvůli nejistému vývoji kolem odchodu Británie z EU slovenský parlament již narychlo změnil zákon ohledně květnových voleb do Evropského parlamentu. Slovensko totiž v souvislosti s brexitem získá ke stávajícím 13 křeslům jeden mandát navíc. Zmiňovaná novela slovenského volebního zákona stanovila, že této funkce se zvolený kandidát ujme až poté, co vystoupení Británie z EU nabude právní moci.
Zdroj: ČTK