Evropská komise pozastavila platnost slovenské daně na řetězce

Velké obchodní řetězce na Slovensku zatím nebudou platit mimořádný odvod, který na ně Slovensko uvalilo od začátku letošního roku. Evropská komise vydala předběžné opatření ohledně pozastavení platnosti zákona o odvodu. Novinářům to v úterý řekla slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná. Zároveň ostře kritizovala EK za její rozhodnutí. Předseda parlamentu a vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko odpoledne uvedl, že připraví návrh na zrušení zmíněné daně, kterou ve sněmovně loni navrhli právě poslanci SNS.
Slovensko zatížilo řetězce zvláštním odvodem ve výši 2,5 procenta z obratu sníženého o obrat některých prodejen kromě jiného v nejméně rozvinutých regionech země. Daň se vztahuje na sítě, které mají prodejny alespoň v 15 procentech z celkového počtu 79 okresů na Slovensku a alespoň čtvrtinu z jejich obratu tvoří prodej potravin spotřebitelům. Stát očekával, že čistý výnos z odvodu dosáhne 87 milionů eur ročně. Stát ho plánoval použít například na podporu slovenských výrobců potravin či na kompenzace vlivu globálních změn počasí na zemědělství.
"Dostali jsme informace, že na zvláštní odvod obchodních řetězců Evropská komise uvalila předběžné opatření. Účinnost zákona je pozastavena," uvedla Matečná.
EK platnost odvodu pozastavila v době, kdy první řetězce měly tuto zvláštní daň zaplatit poprvé. Podle EK by stávající právní úprava s ohledem na výjimky z placení odvodu mohla zvýhodnit některé podnikatele před konkurencí.
Šéf SNS Danko odpoledne oznámil, že předloží návrhu, kterým bude zmíněný odvod zrušen. "Velké nadnárodní řetězce možná vyhrály bitvu, ale nikoliv válku se státem," řekl Danko.
Ministryně Matečná, která ve vládě zastupuje SNS, kritizovala EK za její rozhodnutí.
"Jsem pobouřena, že EK použila vůči suverénnímu státu takovýto nástroj, který byl v EU využit jen několikrát, a to ještě proti členským zemím na východě EU. Jsem zhrozena, že EK si dovolí ponížit Národní radu a pod tlakem lobbistů takto zasáhne do národní legislativy," uvedla Matečná. Tvrdila rovněž, že v případech, kdy jde o běžné lidí, trvá komisi rozhodování dlouho a jako příklad uvedla otázku dvojí kvality potravin nebo nekalých obchodních praktik.
Letos v lednu stouply na Slovensku ceny potravin meziměsíčně o tři procenta, tedy nejrychleji za posledních 15 let. Zástupci slovenské vlády dříve ale odmítly, že důvodem zmíněného zdražení bylo uvalení mimořádné daně na řetězce.
Zdroj: ČTK