Evropské burzy ve čtvrtek převážně zpevnily, za celý zkrácený týden si připsaly necelé procento

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely převážně v zelených číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a na výsledky průzkumů mezi nákupními manažery, které dopadly hůře, než se čekalo. Francouzský PMI ve zpracovatelském sektoru se dostal na nejnižší úroveň od srpna 2016.
Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,22 % na 390,46 bodu, za celý týden pak vzrostl o 0,74 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,15 % na 7 459,88 bodu (týden: +0,31 %), francouzský CAC 40 posílil o 0,31 % na 5 580,38 bodu (týden: +1,4 %) a německý DAX se zvýšil o 0,57 % na 12 222,39 bodu (týden: +1,85 %).
Zhruba o 2 % ve čtvrtek zdražily cenné papíry britsko-nizozemského výrobce spotřebního zboží Unilever, který odtajnil lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí. Slabší kvartální čísla naopak do minusu poslala cenné papíry francouzského výrobce luxusního zboží Kering (-5,04 %).
Zhruba o 2 % zdražily akcie německé automobilky Daimler, která podle čtvrtečních zpráv německých médií chce do roku 2021 zvýšit efektivitu výroby osobních automobilů Mercedes-Benz a dosáhnout úspory nákladů ve výši šesti miliard eur.
Evropské akcie (18. dubna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Investice do větrné energie v Evropě by se měly v příštích třech letech dál zvyšovat na nové rekordy a v roce 2021 přesáhnout 100 miliard eur. Vyplývá to z průzkumu odvětvové organizace WindEurope, o kterém informovala agentura Bloomberg. Loni investice činily 65 miliard eur.
Hrubý domácí produkt Ruska se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 0,8 procenta. Tempo jeho růstu tak prudce zpomalilo z 2,7 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Oznámilo to podle agentury Reuters ruské ministerstvo hospodářství.
- Státní dluh ČR v prvním čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy na 1,732 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu byla snaha získat peníze za výhodných podmínek na plánované splátky státních dluhopisů v dubnu a červenci. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 162 600 korun.
- Británie byla dlouho oblíbeným místem pro státní fondy bohatství z celého světa, které měly zájem o zdejší pompézní mrakodrapy, banky a luxusní obchodní domy. Nejistota spojená s komplikovaným odchodem Británie z Evropské unie však poslala mnoho nových investic k ledu, upozorňuje agentura Reuters s odvoláním na informace od zdrojů blízkých fondům.
Výsledková sezóna
- Vývojář antivirového softwaru Avast vykázal za letošní první čtvrtletí upravené tržby 211,8 milionu USD. Oproti stejnému období v loňském roce je výsledek lepší o 6,1 %. Objem upravených fakturací byl mírně nad tržbami, uvedla společnost.
Zdroj: CNBC
Doporučujeme
Aktuality
