Třetina Egypťanů žije pod hranicí chudoby, uvedly místní úřady

Třetina obyvatel Egypta žije pod hranicí chudoby. S odkazem na zprávu tamního statistického úřadu o tom informovala agentura AP. Podle ní se severoafrická země s obtížemi snaží oživit ekonomiku po povstáních během takzvaného arabského jara z roku 2011.
Podle zprávy žilo v roce 2018 pod hranicí chudoby 32,5 procenta obyvatel. V roce to přitom bylo 27,8 procent a na začátku tisíciletí 16,7 procenta.
Zveřejněná zpráva nabízí první oficiální pohled na chudobu a výši příjmů v Egyptě od roku 2016, kdy vláda získala půjčku od Mezinárodního měnového fondu ve výši 12 miliard dolarů. Podmínkou pro poskytnutí půjčky bylo zavedení řady reforem, zejména v oblasti daní, sociálních služeb a státní správy. Zvýšila se také cena paliva a poté, co byl umožněn volný pohyb měny, začala růst inflace.
Podle AP způsobila přijatá opatření růst cen základního zboží a tvrdě zasáhla zejména chudé i střední třídu.
Někteří analytici a organizace hájící lidská práva tvrdí, že se MMF při stanovování podmínek půjčky soustředí příliš úzce jen na makroekonomickou stabilitu ekonomiky a nebere v potaz sociální dopady reforem.
Podle amerického časopisu Foreign Policy Egypt vynakládá 38 procent svého rozpočtu jen na obsluhu dluhů a nezbývá mu proto dostatek prostředků na zaopatření občanské společnosti. Pokud by tento trend pokračoval, Egypt by mohl v blízké budoucnosti zbankrotovat.
Poslední část půjčky od MMF má Egypt obdržet v příštích týdnech.
Zdroj: ČTK