Čína znovu mírně snížila novou referenční úvěrovou sazbu

Čínská centrální banka (PBOC) v pátek snížila svou novou referenční úvěrovou sazbu na 4,20 % z předchozích 4,25 %, aby podpořila domácí ekonomiku v době obchodní války se Spojenými státy. K mírnému snížení sazby přistoupila už druhý měsíc za sebou.
V srpnu banka primární úvěrovou sazbu (LPR) zredukovala na 4,25 % ze 4,31 %. Řada odborníků se však domnívá, že Čína bude muset v brzké době přistoupit k rozsáhlejším stimulačním opatřením, aby zabránila výraznějšímu zpomalení hospodářského růstu, píše agentura Reuters.
Meziroční růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil na 6,2 % ze 6,4 % v prvním kvartálu. Jeho tempo tak bylo nejslabší za posledních 27 let. "Protože se ekonomická aktivita v příštích čtvrtletích zřejmě dostane pod další tlak a uvolňování měnové politiky zatím nepřineslo výraznější oživení růstu úvěrů, domníváme se, že PBOC bude muset v brzké době začít připravovat výraznější snižování LPR," uvedli analytici ze společnosti Capital Economics.
Čínská centrální banka je zatím při uvolňování měnové politiky mnohem opatrnější než centrální banky v eurozóně a Spojených státech. Sazba LPR za poslední dva měsíce klesla celkem o 0,11 procentního bodu, zatímco americká centrální banka (Fed) tento týden snížila svou základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 %.
Evropská centrální banka (ECB) minulý týden snížila depozitní úrokovou sazbu na nové minimum minus 0,5 % z dosavadních minus 0,4 %. Navíc oznámila, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur měsíčně.
Spojené státy a Čína spolu již od loňského roku vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla. Americký prezident Donald Trump viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky. Obchodní válka mezi USA a Čínou má negativní dopad na světovou ekonomiku a na finančních trzích vyvolává obavy z globální hospodářské recese.
Zdroj: ČTK