Japonská centrální banka zavádí masivní podpůrná opatření

Japonská centrální banka na svém pondělním zasedání rozhodla o dalších opatřeních na podporu ekonomiky zasažené koronavirem. Zejména bude v neomezených objemech nakupovat firemní dluhopisy, aby udržela nízko úrokové sazby, a tím i náklady na úvěry. Jde o nejrozsáhlejší opatření, jaká centrální banka dosud přijala. Bankovní rada také výrazně zhoršila výhled ekonomiky.
Japonská centrální banka tak jde stejnou cestou, jako velká část dalších centrálních bank velkých zemí - ekonomiku se snaží z krize dostat masivními výdaji a zadlužováním. Snahou banky je zmírnit dopady globální hospodářské recese, která bude letos podle analytiků zřejmě nejhlubší od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.
"Japonská ekonomika zatím pravděpodobně zůstane ve vážném stavu kvůli dopadům nemoci covid-19, která se šíří doma i v zahraničí," uvedla banka v oznámení po skončení zasedání. To mělo být dvoudenní, vedení banky se je ale rozhodlo zkrátit.
Banka měla dosud cíl kupovat dluhopisy tempem 80 bilionů jenů (18,7 bilionu Kč) ročně. "Centrální banka bude kupovat nezbytné objemy státních dluhopisů, aniž by stanovovala horní limit", aby dlouhodobé úrokové sazby zůstaly kolem cílových nula procent, uvedla banka.
Centrální banka také výrazně zhoršila výhled ekonomiky. Ve fiskálním roce 2020, který končí v březnu 2021, očekává propad hrubého domácího produktu od minus tří do minus pěti procent. Ještě v lednu očekávala růst, a to v rozsahu 0,9 %. Mezinárodní měnový fond ve svém jarním výhledu světové ekonomiky před dvěma týdny letošní propad japonské ekonomiky odhadl na 5,2 %. To by byl nejhorší výsledek od globální finanční krize v roce 2009.
Zdroj: ČTK