Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci března klesl na 39,39 % z 40,55 % na konci loňského roku. Zároveň se ale zvýšil objem dluhopisů v jejich držení na 615 miliard z 582,5 miliardy na konci roku 2019. Vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem financí. Celkové zadlužení ČR prostřednictvím dluhopisů činilo 1,695 bilionu korun.
"Podíl zahraničních investorů klesl z toho titulu, že v březnu vzrostl objem vydaných dluhopisů o více než 150 miliard korun a významnější část šla do rukou domácích institucí," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
Od druhé půlky března MF totiž prodává v aukcích několikanásobně vyšší objem dluhopisů, než původně plánovalo. Důvodem je snaha získat peníze na financování schodku státního rozpočtu, který Sněmovna kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila na 300 miliard korun z původně plánovaných 40 miliard korun. Nedávno MF uvedlo, že bude potřebovat letos na financování státního dluhu 410,6 miliardy korun.
"Podíl zahraničních držitelů tak v relativním vyjádření klesl, ale v nominálním vyjádření narostl," uvedl ekonom Komerční banky František Táborský. Dodal ale, že nejvíce navýšily své portfolio se státními dluhopisy banky a další domácí finanční instituce. Ty podle něj tak viděly poslední šanci získat cenné papíry s relativně vysokým kupónem před obdobím nízkých úrokových sazeb.
Seidler upozornil, že nadále vysoký objem podílu zahraničních investorů přináší riziko možných výprodejů v případě zhoršení vývoje na trzích, a tudíž i skokového oslabení koruny. "V tuto chvíli se však zdá, že koruna má to nejhorší za sebou," uvedl.
Analytik ČSOB Petr Dufek upozornil, že ještě zajímavější než březnové výsledky budou ty dubnové. "Jen za tento měsíc stát na primárním trhu úspěšně prodal dluhopisy v hodnotě 252 miliard korun a vedle toho i pokladniční poukázky za 33 miliard korun," uvedl.
I podle něj tak zvýšená obava po nástupu krize vyvolané pandemií nepřiměla zahraniční investory k odchodu z českého trhu. Ten totiž podle Dufka nabízí zajímavý bonus například ve srovnání s německými dluhopisy. "Navíc s ohledem na očekávané snížení úrokových sazeb ČNB jim držba těchto papírů skýtá příležitost i pro dodatečný kurzový zisk," dodal.
Podíl zahraničních investorů začal výrazně růst v souvislosti s očekávaným koncem devizových intervencí České národní banky v roce 2017. Ty centrální banka nakonec ukončila tehdy 6. dubna. Zatím nejvyšší podíl zahraničních investorů 51,35 % byl v září 2017. Za růstem podílu zahraničních investorů byla především sázka na posílení koruny po ukončení devizových intervencí ČNB. Státní dluhopisy také byly pro zahraniční investory jedním z mála nástrojů, kam své peníze mohli umístit. Vysoký zájem zároveň snížil výnosy českých dluhopisů.
Před začátkem kurzového režimu ČNB v roce 2013 byl průměrný objem dluhopisů držený zahraničními investory kolem 175 miliard korun, tedy pod 15 %.
Zdroj: ČTK
Aktuality
