US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,25 %
NASDAQ-0,83 %
S&P 500-0,53 %
ČEZ+0,25 %
KB-0,20 %
Erste-0,23 %

ČR: Odbory žádají růst tarifů platů o 15, 10 a 7 % dle profesí

Odbory požadují pro pracovníky veřejného sektoru pro příští rok růst platových tarifů podle profesí o 7, 10 a 15 %. Patnáctiprocentní navýšení od ledna prosazují pro zdravotníky, desetiprocentní pro učitele a sedmiprocentní pro hasiče, policisty, úředníky a ostatní. Po čtvrtečním jednání s ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD) to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Ministerstvo práce požadavky nekomentovalo.

Čtvrteční schůzkou začalo vyjednávání odborů s vládou o platech pro příští rok. Maláčová bude připravovat návrh vládního nařízení, které růst výdělků upraví. V příštích týdnech se budou konat pracovní jednání k propočtům možných variant navýšení. Setkání členů kabinetu a odborových předáků by se pak mělo uskutečnit podle Středuly po vládních prázdninách, které začnou na začátku srpna.

"Jednak zohledňujeme inflaci. Ale hlavně - jestliže si stát přeje restartovat ekonomiku - je potřeba, aby lidé měli peníze. Bez spotřeby obyvatel restart možný není," zdůvodnil požadavky Středula.

Podle čtvrtletní zprávy informačního systému o průměrném výdělku v prvním kvartálu pracovalo ve veřejném sektoru 711 200 lidí. Průměrný plat činil 37 082 korun. Meziročně se zvýšil o 5 %. Polovina pracovníků veřejného sektoru vydělávala více než 34 938 Kč. Ceny v červnu za poslední měsíc vzrostly o 0,6 %. Meziročně se zvýšily o 3,3 %.

Naposledy výdělky ve veřejném sektoru rostly v lednu. Učitelům se tarif zvýšil o 8 %, tedy o 1 084 až 3 534 korun. Další peníze mají dostávat v odměnách. Většina ostatních pracovníků si polepšila o 1 500 korun bez ohledu na pozici, zkušeností a vzdělání. Více dostali přidáno jen zaměstnanci v kultuře, nezdravotnické profese a technický personál, a to o 1 830 až 3 180 korun. Po zrušení nejnižší platové tabulky se totiž přesunuli do tabulky s vyššími částkami.

ČMKOS jako největší odborová centrála v zemi zastřešuje 32 svazů. Stejně jako v minulých letech usiluje pro příští rok o procentní navýšení. Podle Středuly letošní plošné přidání vedlo ke "zploštění tabulek". Stejný růst výdělků pro všechny naopak prosazovala v minulých letech Asociace samostatných odborů jako druhá největší centrála. Loni s návrhem uspěla.

Opozice několikrát zmínila to, že by se stát v krizi neměl jen zadlužovat, ale měl by také začít šetřit. Poukazovala na možné úspory provozních výdajů. Kritizovala přibývání počtu zaměstnanců státu v posledních letech. Středula uvedl, že vládní strana zatím případné škrtání míst odborům neavizovala.

"Musíme si ve vládě ujasnit, v jakých mantinelech (rozpočtu) se pohybujeme," řekl před nedávnem k vyjednávání o platech vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj by se rozhovory s předáky měly konat v srpnu a září. "Určitě stojíme o to, aby byl proces hladší než v loňském roce," dodal. Odbory loni několikrát vládu k jednání vyzývaly. Na růstu platů učitelů nebyla shoda ještě na konci října. Školské odbory pak uspořádaly začátkem listopadu stávku.

Zdroj: ČTK

Platy a osobní ohodnoceníPracovní trh
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

20 nejvýnosnějších amerických akcií za 40 let a investorská lekce k nezaplacení

20 nejvýnosnějších amerických akcií za 40 let a investorská lekce k nezaplacení

3. 6.-Andrej Rády
Akciový trh