Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v srpnu podle finálního PMI zpomalil, v sektoru služeb se téměř zastavil

Tempo růstu podnikatelské aktivity v zemích platících eurem v srpnu kleslo. Ukázal to finální index nákupních manažerů od společnosti IHS Markit. Kompozitní ukazatel za výrobu a sektoru služeb se snížil na 51,9 bodu z 54,9 bodu v červenci. Předběžný výsledek byl 51,6 bodu a nyní se čekalo jeho potvrzení. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu a poklesu aktivity. Údaje signalizují, že cesta k úplnému zotavení ekonomiky z koronavirové krize nebude jednoduchá.
Ve Francii se kompozitní PMI snížil na 51,6 bodu z 57,3 bodu, v Německu klesl na 54,4 bodu z 55,3 bodu. V Británii, která již stojí mimo EU, se však zvýšil na 59,1 bodu z 57 bodů.
Eurozóna - kompozitní PMI (srpen 2020), zdroj: tradingeconomics.com
Index nákupních manažerů v sektoru služeb v eurozóně v srpnu klesl na 50,5 bodu z 54,7 bodu v červenci (flash: 50,1 bodu, čekalo se potvrzení). Nižší byl v Evropě také ve Francii, Německu, Itálii nebo Španělsku, vyšší naopak v Irsku, Švédsku nebo Británii.
Evropa - PMI v sektoru služeb (srpen 2020), zdroj: tradingeconomics.com
"Růst podnikatelské aktivity podniků působících v sektoru služeb po celé eurozóně se téměř zastavil. To posílilo obavy, že oživení začalo ochabovat na pozadí pokračujících restrikcí souvisejících s covidem-19," upozornil ekonom IHS Market Chris Williamson. "Nejnovější údaje stále vysílají znepokojivý signál, že oživení ztratilo téměř veškeré tempo," dodal.
Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí klesla o rekordních 11,7 %. Meziročně se hrubý domácí produkt propadl o 14,1 %. Propad je mírnější, než uváděl rychlý odhad z konce července. V něm odhadoval Eurostat pokles vůči prvnímu kvartálu na 11,9 % a proti druhému čtvrtletí loňského roku na 14,4 %.
Ekonomika eurozóny klesla proti prvnímu čtvrtletí o 12,1 % a meziročně o 15 %, s čímž počítal také první rychlý odhad. Eurostat zdůraznil, že jde o zdaleka nejvýraznější propady od roku 1995, kdy se tyto statistiky začaly vést.
Mezi jednotlivými státy zaznamenaly podle Eurostatu největší propad proti předchozím třem měsícům Španělsko (-18,5 %), Maďarsko (-14,5 %), Portugalsko (-13,9 %) a Francie (-13,8 %). O něco lépe na tom bylo Německo, kde HDP klesl proti prvnímu čtvrtletí o 10,1 %.
Zdroj: FXstreet.com, tradingeconomics.com, ČTK