US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,27 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,48 %
ČEZ-0,39 %
KB+0,19 %
Erste-0,98 %

Asijské akcie v úterý zpevnily navzdory zprávě o výraznějším poklesu japonské ekonomiky

Obchodování na asijských akciových trzích skončilo v úterý v plusu. Náladu investorům nezkazila ani zpráva, že ekonomika Japonska ve druhém čtvrtletí klesla výrazněji, než uváděl první vládní odhad.

Redakce IW
Redakce IW
8. 9. 2020 | 10:30
Asijské akcie

Čínský index Shanghai Composite stoupl o 0,72 % na 3 316,42 bodu, hongkongský Hang Seng se zvýšil o 0,17 % na 24 631,02 bodu, korejský KOSPI přidal 0,74 % na 2 401,91 bodu, australský S&P/ASX 200 zpevnil o 1,06 % na 6 007,80 bodu a japonský Nikkei 225 uzavřel se ziskem 0,80 % na 23 274,13 bodu.

Nikkei 225 - 8. září 2020, zdroj: Google

Japonský HDP ve druhém čtvrtletí klesl výrazněji, než se původně odhadovalo

Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla kvůli koronavirové krizi v celoročním přepočtu o 28,1 %, což představuje její nejprudší poválečný propad. Ukázaly to zpřesněné údaje, které v úterý zveřejnila japonská vláda. Předběžná vládní zpráva z poloviny minulého měsíce pokles hrubého domácího produktu odhadla na 27,8 %.

Údaje o vývoji ekonomiky podle analytiků vytvoří tlak na nového japonského premiéra, aby podnikl rozsáhlejší opatření na podporu hospodářského růstu. Nového premiéra by příští týden měla vybrat vládní strana, dosavadní předseda vlády Šinzó Abe se kvůli svému zdravotnímu stavu rozhodl odstoupit.

Favoritem na nového premiéra je nynější mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. Ten už naznačil, že je v případě nástupu do čela vlády připraven zvýšit výdaje na podporu hospodářského růstu.

"Hrozí, že účinek dosavadních opatření odezní," uvedl ekonom Kóiči Fudžiširo ze společnosti Dai-ichi Life Research Institute. "Pokud bude mít covid-19 výrazný dopad na mzdy, mohla by nová administrativa podniknout dodatečné kroky na pomoc domácnostem," dodal.

Japonská vláda už představila opatření na podporu hospodářského růstu v objemu dvou bilionů dolarů, na stimulaci ekonomiky navíc pracuje také centrální banka.

Zdroj: CNBC, ČTK

Asijské akcieShrnutí obchodování v Asii
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Blíží se soumrak indexového investování? Příští vítězové budou drtivě porážet ty průměrné

Blíží se soumrak indexového investování? Příští vítězové budou drtivě porážet ty průměrné

15. 9.-Petr Novotný
Investiční strategie