Stavebnictví v ČR letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem

Stavebnictví v Česku letos meziročně klesne o tři procenta, příští rok o 1,5 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research. V červenci v něm oslovila více než stovku ředitelů stavebních firem v Česku. V polovině března očekávali letošní pokles oboru v průměru o 10,1 %. Podle údajů ČSÚ letos do konce července stavebnictví kleslo o 5,7 %.
"Stavebnictví trpí nedostatkem pracovní síly. Aktuální verze programů pracovní migrace na stavebnictví příliš nemyslely, což má za následek to, že na trhu chybí řada pracovníků těchto profesí. V extrémním případě by to mohlo ohrozit dodržení harmonogramu některých zakázek a projektů," uvedl předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.
O něco optimističtější jsou ředitelé firem, které se specializují převážně na inženýrské stavitelství, tedy hlavně výstavbu dopravní infrastruktury. Pro letošek očekávají pokles o 1,8 %. Firmy, které se specializují na pozemní stavitelství, tedy výstavbu bytů, kanceláří, průmyslových hal a skladů, počítají s poklesem v průměru o 3,9 %.
Tržby stavebních firem letos podle průzkumu meziročně poklesnou o 0,2 %, v příštím roce ředitelé očekávají růst v průměru o jedno procento.
Stavební firmy mají aktuálně zakázky v průměru na deset měsíců dopředu. U 42 % z nich je to meziročně méně. Zhruba pětině objem zakázek vzrosty, u zbytku stagnoval.
Za prvních sedm měsíců letošního roku stavebnictví v Česku meziročně kleslo o 5,7 %. Pozemní stavitelství se snížilo o 8,3 %, inženýrské stavitelství o 2,3 % vzrostlo. "Na začátku letošního roku 2020 stavební produkce rostla. Jejím tahounem bylo inženýrské stavitelství. Od dubna se ale v datech začaly projevovat důsledky epidemie a s ní spojeného nouzového stavu. Zpočátku šlo spíše o menší firmy, kde zaměstnanci čerpali nemocenskou, ošetřovné nebo neplacené volno," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ Petra Cuřínová. Některé společnosti podle ní postihl odliv zahraničních pracovníků.
Ještě v březnu stavebnictví meziročně stagnovalo. V dubnu kleslo o 5,1 %. Například průmyslová výroba v tomto měsíci meziročně propadla více než o třetinu. Někteří analytici tehdy uváděli, že stavebnictví by mohlo být tahounem růstu HDP po odeznění koronavirové krize. V květnu, červnu a červenci však stavebnictví každý měsíc meziročně kleslo přibližně o desetinu. V červenci se snížilo o 10,4 %.
Zdroj: ČTK
Aktuality
