Koronavirus dále rozevřel nůžky nerovnosti, majetek 50 nejbohatších lidí v USA je teď stejný jako 165 milionů nejméně majetných

Majetek 50 nejbohatších Američanů je v současnosti tak velký jako majetek 165 milionů nejchudších, protože pandemie nemoci covid-19 přetváří ekonomiku způsobem, který neúměrně odměňuje malou skupinu miliardářů. Nová data centrální banky USA, která přinášejí komplexní pohled na bohatství Američanů v první polovině letošního roku, upozorňují také na výrazné rozdíly v bohatství podle rasy, věku a třídy.
Hodnota majetku jednoho procenta nejbohatších Američanů nyní činí 34,2 bilionu USD. Naopak majetek 50 % nejchudších, tedy zhruba 165 milionů lidí, dosahuje jen 2,08 bilionu USD. To představuje 1,9 % veškerého bohatství domácností. Hodnota majetku 50 nejbohatších pak podle údajů agentury Bloomberg činí téměř dva biliony dolarů a od počátku roku stoupla o 339 miliard dolarů.
Podle odhadu Fedu je ve vlastnictví 10 % nejbohatších domácností 69 % bohatství země, tedy 77,3 bilionu USD. Na konci 80. let minulého století jejich podíl na celkovém bohatství činil 60,9 %. Procento nejbohatších pak vlastní 30,5 % majetku proti 23,7 % v roce 1989. Naopak podíl dolních padesáti procent klesl na 1,9 % z 3,6 %.
Covid-19 prohloubil nerovnost v USA. Ztráty pracovních míst dopadly hlavně na pracovníky ve službách s nízkými mzdami a koronavirem se neúměrně nakazilo nebělošské obyvatelstvo. Mnoho lidí z vyšší střední třídy pak může pracovat z domova a sledují, jak jim roste hodnota na důchodových účtech poté, co ministerstvo financí a Fed začaly pumpovat do ekonomiky a na trhy finanční pomoc.
Dalším důležitým důvodem rozdílů v bohatství je skutečnost, že většina Američanů nemá prospěch z růstu ceny akcií. Napojení spodních 90 % obyvatel na akciový trh již téměř dvě desetiletí klesá. Nejbohatší jedno procento obyvatel vlastní více než 50 % akcií firem a podílových fondů. Deset procent nejbohatších pak vlastní více než 88 % akcií.
Největším přínosem byl covid-19 pro ty, jejichž bohatství je spojeno s technologickými společnostmi, které těží z přesunu práce, nákupů, zábavy a společenského života na internet. V čele je zakladatel firmy Amazon Jeff Bezos, který je považován za nejbohatšího muže světa. Letos jeho majetek vzrostl o 64 % na 188,5 miliardy USD.
Američané bílé pleti vlastní 83,9 % národního bohatství, černošské domácnosti pouze 4,1 %. Podíl bělochů se o něco snížil, podíl černošských obyvatel zůstává zhruba stejný jako v roce 1990.
Z 25 nejbohatších Američanů pouze jeden není běloch. Je to generální ředitel Zoom Video Communications Eric Yuan, jehož majetek letos stoupl téměř sedminásobně na 24,2 miliardy USD.
Zdroj: ČTK