Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament

Slovensko bude zvyšovat minimální mzdu pomaleji, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím koronavirové krize prosadila bývalá vláda. Na návrh současného kabinetu premiéra Igora Matoviče o tom v úterý rozhodl parlament.
Po podpisu zákona prezidentkou se měsíční minimální mzda na Slovensku v příštím roce zvýší na 623 eur z nynějších 580 eur, tedy o více než sedm procent. Pokud by zůstala v platnosti stávající pravidla výpočtu, minimální mzda by stoupla až na 656 eur.
Podle odhadů dosáhne minimální mzda na Slovensku v příštím roce 57 procent průměrné mzdy z roku 2019. Také do budoucna by v případě nedohody zaměstnavatelů a odborů měla minimální mzda odpovídat 57 procentům průměrné mzdy z období před dvěma lety. Stávající zákon počítá s tím, že dosáhne až 60 procent průměrného výdělku. Minimální mzdu pobírá jen malá část zaměstnanců.
Opozice změnu kritizovala. Ministr sociálních věcí Milan Krajniak řekl, že podíl minimální mzdy k průměrnému platu bude na Slovensku nadále vyšší než v Česku, Maďarsku, Německu či Francii. Výdělky zaměstnanců na Slovensku ale zaostávají za vyspělými zeměmi i za Českem.
Slovenští zaměstnavatelé původně požadovali kvůli dopadům pandemie covidu-19 nezvyšovat v příštím roce minimální mzdu. Nakonec ale přistoupili na zmíněný vládní návrh. Odbory trvaly na původně předpokládaném zvýšení minimální mzdy na 656 eur.
Od příštího roku na Slovensku také nebudou nejnižší příplatky za práci v noci a o víkendech stanoveny jako procento minimální mzdy, ale pevnou sumou.
Minimální mzda na Slovensku se výrazněji zvyšovala za předchozích vlád pod vedením sociálních demokratů expremiéra Roberta Fica, kteří po porážce v únorových parlamentních volbách skončili v opozici.
V Česku minimální mzda činí 14 600 Kč. Odbory požadují pro příští rok její zvýšení na 16 000 Kč, podnikatelé by nepřidávali vůbec.
Zdroj: ČTK