US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,08 %
NASDAQ-0,40 %
S&P 500-0,29 %
ČEZ-0,16 %
KB+0,57 %
Erste+1,72 %

Růst inflace v USA v listopadu překonal očekávání

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v listopadu meziročně vzrostly o 1,2 %, stejným tempem jako v říjnu. Analytici čekali, že nyní růst zpomalí na 1,1 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,2 %, přičemž analytici očekávali po říjnové stagnaci růst o 0,1 %. Meziroční jádrová inflace (bez započtení kolísavých cen energií a potravin), která je považovaná za spolehlivější měřítko cenových výkyvů, se v listopadu udržela na 1,6 %, což bylo v souladu s odhady, meziměsíčně ceny také zopakovaly říjnový růst o 0,2 % (odhad: +0,1 %).

V listopadu se ve Spojených státech zvýšily ceny energií a dalších položek, což úhrnem převážilo nad levnějšími potravinami.

Inflace v zámoří byla po většinu uplynulého desetiletí mírná, což americké centrální bance umožnilo srazit úrokové sazby na velmi nízké úrovně, aby tak podpořila hospodářství zasažené dopady koronavirové krize.

Zdroj: tradingeconomics.com, ČTK

Americká ekonomikaInflaceSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

S&P 500: Kde hledat příští akciové vítěze?

S&P 500: Kde hledat příští akciové vítěze?

14. 8.-Andrej Rády
Akciové tipy