Velké schizma hedgeových fondů začíná

Hedgeový průmysl není tak silný, jak se na první pohled zdá. Komplexní obrázek nabízí pohled na kapitálové toky. Tomu se věnuje aktuální studie Hedge Fund Research (HFR). Mimo jiné prokázala, že se v hedgeovém odvětví odděluje zrno od plev.
Podle HFR celková aktiva hedgeového odvětví vzrostla v roce 2012 na rekordních 2,25 bilionu USD (oproti 2 bilionům USD v roce 2011). Bylo spuštěno 1 108 nových fondů, o rok dříve 1 113 fondů. Tato čísla ale nevypovídají nic o síle a stabilitě sektoru, který je značně roztříštěný.
Zatímco nových fondů přibývá, roste i množství likvidací. Jen ve čtvrtém čtvrtletí skončilo 238 fondů (za celý rok to bylo 873). Šlo o nejvyšší číslo od roku 2009, kdy vstoupilo v důsledku finanční krize do likvidace přes tisíc fondů.
Jen 34 miliard USD ze zhruba 244miliardového nárůstu aktiv lze přičíst přílivu nových peněz (oproti více než 70 miliardám USD v roce 2011). Přírůstek nových aktiv v roce 2012 byl nejnižší od roku 2009, kdy ze sektoru odteklo 131 miliard USD po tržním debaklu v roce 2008. Když pomineme krizové roky 2008 a 2009, došlo v minulém roce k nejmenšímu přílivu nových peněz od roku 2000.
Růst aktiv se fond od fondu značně liší
U méně než 19 % fondů byl zaznamenán čistý příliv aktiv. U hedgeových fondů řízených jediným manažerem to bylo méně než 35 %. Podle HFR přiteklo přes 55 miliard USD do větších fondů (s 5 miliardami USD aktiv ve správě a výše), u fondů s aktivy v hodnotě 1 až 5 miliard USD došlo k čistému odlivu 19 miliard USD a fondy s 500 miliony USD až 1 miliardou USD pozorovaly odliv více než 4,45 miliardy USD. Do nejmenších fondů peníze naopak přitékaly. Fondy se 100 až 250 miliony USD přilákaly celkem 504 milionů USD, zatímco ty s méně než 100 miliony USD zaznamenaly příliv 1,8 miliardy USD nového kapitálu.
Sečteno a podtrženo, v odvětví, kde bylo téměř 8 000 hedgeových fondů řízených jedním manažerem ke konci roku 2012, zůstávají peníze koncentrované v největších institucích. Jde o překvapivý výsledek, protože podle analýzy HFR z roku 2012 byl anualizovaný výkon portfoliomanažerů nových fondů lepší v porovnání s těmi zavedenými ve většině časových period.
Studie HFR naznačuje, že hedgeoví manažeři i přes potíže s navýšením finančních prostředků u nových fondů spouštějí stále další projekty, což na druhou stranu vede k likvidacím. Menší, ale výkonnější hedgeové fondy mají buď problém navýšit kapitál, nebo přežít.
Sázejí hedgeoví investoři na špatné koně, když přejdou do velkých fondů?
Nemusí to být pravidlem. Většina z menších fondů má jen málo investorů. Jejich nejlepší roky přijdou často v počátcích, kdy mají k dispozici nízký kapitál. Výkonnost má pak tendenci poklesnout s tím, jak se začnou rozrůstat.
Starší studie vrhá na zmiňované trendy více světla. Podle A Portrait of Hedge Fund Investors: Flows, Performance and Smart Money od Guillerma Baquera a Marna Verbeeka z roku 2005 příliv peněz do hedgeových fondů obvykle následuje minulý dlouhodobý výkon, zatímco odliv je odpovědí na minulou krátkodobou (ne)výkonnost.
"Většina investorů není schopna těžit z dlouhodobě dobrého výkonu vítězů," píše se ve studii. "Naopak, investoři bývají rychlí a úspěšní v dealokaci kvůli přetrvávající slabosti poražených. Závěry studie mimo jiné nepotvrdily existenci takzvaných smart money."
Koncentrace nových peněz přitékajících do větších fondů reflektuje budoucí institucionalizaci hedgeového odvětví.
Institucionální investoři, například penzijní fondy, potřebují ale podle prezidenta HFR Kennetha Heinze organizační stabilitu a infrastrukturu. Hedgeové fondy musejí prokázat efektivnost poplatků, transparentní struktury, sofistikovaný risk management a rozsáhlý audit institucionálních procesů. Vedle větší transparentnosti a provozní efektivity investoři požadují důkladnější dohled regulátorů.
Zdroj: institutionalinvestorsalpha.com