Jak začít na burze: Tři a půl roku příprav kvůli slušným ziskům

Začal jsem obchodovat díky filmu Záměna, dnes mám vlastní systém a navyšuje pozice.
Vše začalo na podzim roku 2008. Již dva roky jsem chodil do práce, která mě však příliš neuspokojovala. Mnoho kamarádů rozjíždělo finanční poradenství pod hlavičkou firmy ZFP a já začal uvažovat, jak si také nějak přivydělat. Zvažoval jsem řadu různých možností - síťový marketing, obchodování s nemovitostmi, investice do akcií -, ale nic mě nezaujalo. Navíc na většinu z těch věcí byl potřeba obrovský kapitál, který jsem neměl.
Nakonec jsem si vzpomněl na stařičký film Záměna, kde hlavní postavy obchodovaly na burze. Burza - jaké zvláštní slovo to tehdy bylo. Udělal jsem si průzkum na internetu, přečetl si první manuál a začal studovat. Po třech měsících jsem se přihlásil na čtyři kurzy obchodování na kapitálovém trhu. Po absolvování jsem byl vyzbrojen nutnými základy a pustil se do backtestingu (testování investiční strategie na historických datech). To trvalo tři roky.
Obrovské množství času jsem strávil studiem knih, článků, časopisů a dokumentů. Vše trvalo tak dlouho hlavně proto, že jsem často čerpal protichůdné informace. Navíc trading se neučí stejným způsobem jako třeba cizí jazyk. Dá se totiž zvolit bezpočet cest, které vedou k cíli. Poté jsem kontaktoval známého, který se spekulacemi na burze také zabývá. Ten už rok živě obchodoval. Sice nijak zvlášť úspěšně, ale zato s reálnými penězi.
Velice mi pomohlo zjištění, že někdo je dál než já. Později jsem zjistil, že takových lidí je málo, ti úspěšní se snad záměrně skrývají, aby je nováčci nezahltili otázkami. Většina lidí o tradingu pouze mluví, aby udělala dojem na své okolí. Přitom se jedná o stejně tvrdý byznys jako každý jiný. Vše je potřeba dělat poctivě a svědomitě.
Ze všech backtestů jsem vytvořil systém čítající dva nejsilnější vzory, podle kterých se lze řídit, a hrstku dalších pravidel. Vše jsem sepsal do obchodního plánu, založil jsem si v USA u brokera Mirus Futures účet a začal 2,5 hodiny denně obchodovat. Po dvaceti uzavřených obchodech jsem zjistil, že nejedu striktně podle plánu. Udělal jsem v něm pár změn a pokračoval v obchodování od 1. května až do 20. listopadu 2012. Dostal jsem se do mírného zisku a zařadil se po bok 20 % lidí, kteří vydělávají. Všimněte si, že trvalo přes 3,5 roku, než jsem udělal první reálný obchod.
Mezi svátky jsem už nechtěl riskovat. V této době jsou trhy nestálé a mrtvé. Konec roku mi umožnil přemýšlet a zhodnotit dosavadní výsledky. Došel jsem k názoru, že jediná věc, která mě může posunout dál, je navýšení kapitálu. Od začátku roku jsem vytvářel výpočty a tabulky, abych si to promyslel. Vše vypadalo slibně. Březen byl tedy ve znamení navyšování prostředků na účtu a od 1. dubna 2013 začínám s větším počtem kontraktů. To znamená na jedné straně větší zisky, na straně druhé samozřejmě i ztráty. Tato taktika mi i při malém zhodnocení portfolia okolo 30 % ročně přinese slušný zisk při rozumném riziku a propadech maximálně o 16 %.
Mé obchodování na burze:
2008 září – start
2009 leden - kurzy
2009 až 2012 studium
2012 květen – živé obchodování
2013 duben – navýšení kontraktů
Jak obchoduji:
Typ obchodování: intradenní, pozice jsou otevřené převážně v řádech minut až hodin, žádné pozice nejsou drženy přes noc (neobchoduji kvůli malé likviditě a plnému marginu).
Burza: New York, NYBOT, elektronická burza ICE
Trh: e- mini Russell 2000 Index (vysoká likvidita)
Značka: TF
Minimální pohyb: 0,1 bodu = 10$
Jeden plný bod: 100 USD
Obchodní hodiny: 15:30 – 18:00 (9:30 až 12:00 amerického času). V tento čas se generuje 80 procent zisků. U PC sedím už v 15:15 a připravuji se.
Broker: Mirus Futures
Komise: 4,40 USD za reálnou transakci
Margin: 500 USD TF
Poskytovatel dat: Zen-Fire
Kontraktní měsíc: následující měsíc, druhý týden ve čtvrtek
Analytický software: Ninja trader
Exekuční platforma: Ninja trader
Timeframe: Range-bar 15 (150$)
Vstup do trhu: dle systému Geko
Indikátory: CCI, Swingy, EMA, H/L dne
Vstupní příkaz: Limit, vystupujeme příkazem Close, 21:40 při držení obchodu
Neobchodovat: V den a v den následující po vyhlášení reportů FOMC, FFR, USA svátky