Rozšíření kvantitativního uvolňování po vzoru Fedu by eurozóně nyní nijak zvlášť nepomohlo

ECB nakupující dluhopisy po vzoru Fedu? Myšlenka, která v úterý zazněla z úst Jamese Bullarda, guvernéra pobočky Fedu v St. Louis, si zaslouží pozornost.
Prezident pobočky Fedu v St. Louis James Bullard v úterý prohlásil, že by ECB měla následovat příkladu Fedu a zvážit podobný program kvantitativního uvolňování, jako má Fed. Podle analytika z České spořitelny Martina Krajhanzla by to však nyní mělo jen omezené důsledky.
"ECB by sice tímto krokem zvýšila pravděpodobnost, že se vyhne osudu Japonska z předešlých 20 let, před nímž Bullard varuje, a podpořila by globální poptávku a export oslabením eura," říká Krajhanzl, "ale nemá příliš smysl o něčem takovém uvažovat, dokud nejsou sazby v eurozóně poblíž nuly."
Bullard ECB doporučil nakupovat dluhopisy zemí podle HDP, dosah tohoto rozhodnutí by však pravděpodobně neměl takové důsledky jako ve Spojených státech, které jsou ekonomicky a politicky mnohem homogennější. "Evropská unie nemá ani jednotný trh s nemovitostmi, ani jednotný trh práce, takže by je zavedení QE nemohlo tak cíleně stimulovat jako ve Spojených státech. Navíc by z politického hlediska bylo dost problematické i přidělování objemu kvantitativního uvolňování dle HDP," dodává Martin Krajhanzl.