Weidmann: Mezi konsolidací a růstem není konflikt. Odložením konsolidace riskujeme nejistotu na trzích

Člen ECB Jens Weidmann v pátek novinářům v Paříži řekl, že podle něj nejsou konsolidace a růst konfliktní směry. Odkládání konsolidace by však mohlo vyvolat nejistotu.
Největší výzvou pro něj je překonat krizi, obnovit růst a dovést Evropu zpátky k prosperitě, aniž by byla ohrožena cenová stabilita.
Weidmann citoval šéfa Bank of England Mervyna Kinga, který řekl: "Centrální banky jsou často obviňovány z toho, že jsou posedlé inflací. To není pravda. Jestli jsou vůbec něčím posedlé, pak je to fiskální politika." Weidmann s ním plně souhlasí a dodal, že německá Bundesbanka je fiskální politikou posedlá snad ještě více než ostatní.
Tato posedlost má dva důvody - vysoký veřejný dluh totiž zvyšuje riziko rostoucí inflace a zároveň zhoršující se veřejný dluh dříve či později negativně ovlivní ekonomický růst. Dluhy evropských vlád však přinášejí i další rizika. Vzhledem k jejich výši by Weidmann čekal, že v Evropě bude vládnout všeobecný konsensus nad nutností úspor. Je tomu však přesně naopak a spousta zemí, které si to nemohou dovolit, se uchyluje ke zmírňování škrtů.
"Fiskální konsolidace je však nezbytná k tomu, aby inflace zůstala pevně ukotvená," tvrdí Weidmann. Konsolidace a růst si podle něj neodporují. "Mnohé studie ukazují, že v delším časovém horizontu, solidní veřejně finance mají na růst pozitivní efekt." Nicméně je to právě krátkodobý efekt úspor na růst, který je předmětem vášnivých debat. A tyto debaty v dnešní době zastiňují dlouhodobé účinky úsporné politiky. Politici, kteří mají fiskální konsolidaci prosazovat, jsou totiž právě orientovaní kvůli volebním obdobím pouze na blízkou budoucnost.
"Pravda, v krátkém časovém horizontu může utahování opasků růst zbrzdit, to je bez debat. Nicméně, věrohodný příslib solidních veřejných financí podpoří důvěru. A důvěra je to, co eurozóně dnes chybí," uzavřel Weidmann svou řeč.
Zdroj: Bloomberg