OECD: Evropská centrální banka by měla snížit depozitní sazbu a zvážit QE

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) předvídá zlepšování hospodářského globálního růstu. I nadále budou Spojené státy a Japonsko o krok před Evropou. HDP eurozóny se v roce 2013 propadne podle odhadů o 0,6 % (v listopadu předvídala pokles o 0,1 %). Růst japonské ekonomiky OECD naopak vidí lépe než v listopadu, především vítá novou politiku Bank of Japan a předvídá, že HDP v letošním roce vzroste o 1,6 % oproti listopadovému odhadu 0,7 %. Ekonomika Spojených států by měla růst o 1,9 % letos a 2,8 % v roce 2014.
"Světová ekonomika se pohybuje kupředu v několika různých rychlostech," říká hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan.
OECD oceňuje kvantitativní uvolňování centrálních bank, ale v případě ECB se domnívá, že by mohla udělat více pomocí nestandardních nástrojů. Obzvláště by měla zvážit snížení depozitních sazeb a rozšíření QE. HDP eurozóny sice podle OECD letos klesne, ale v příštím roce by měla ekonomika expandovat tempem 1,1 %.
Česká ekonomika letos zaznamená pokles o jedno procento, v listopadu OECD předpovídala růst o 0,8 %. V příštím roce by se však měla vrátit k růstu, byť jeho odhadované tempo OECD snížila na 1,3 %.
Celkově vyznívá zpráva OECD pozitivněji, než zprávy minulé. Organizace oceňuje kroky Spojených států, které stabilizovaly finanční systém, stimulativní politiku Japonska a úsporná opatření v eurozóně, které podle OECD povedou k brzkému snižování veřejných dluhů zemí.
Ekonomiku by podle OECD mohly ohrozit následující scénáře:
- Prohloubení evropské krize - slabá ekonomická aktivita a nepolevující nezaměstnanost by mohly prodloužit stagnaci.
- Finanční nestabilita způsobená špatně načasovaným omezením kvantitativního uvolňování centrálními bankami.
- Špatně cílená úsporná opatření jako například automatické škrty ve vládních výdajích, tzv. sekvestrace, ve Spojených státech nebo neudržitelné veřejné výdaje Japonska.
- Tempo ekonomického růstu pomalejší, než OECD předvídala.
Zdroj: Bloomberg