Facebook je na nenávistné příspěvky krátký

Firma, která se v mnoha směrech stává synonymem mezilidské komunikace, přiznává, že její "cenzura" nefunguje.
Největší internetová komunitní síť Facebook přiznala, že její dosavadní opatření proti "kontroverzním, škodlivým a nenávistným" příspěvkům zatím příliš nefungují. Slíbila proto, že bude pracovat na zlepšení systému. Firma tak podle zpravodajského serveru BBC reaguje na tlak ze strany aktivistů, médií a inzerentů. Společnost uvedla, že její nynější systémy nedokáží zachytit všechny příspěvky porušující pravidla. "Systémy k identifikaci a odstraňování nenávistných projevů nefungují tak efektivně, jak bychom chtěli," sdělila firma. "Musíme si vést lepe. A budeme," dodala.
Skupina s názvem Women, Action & the Media minulý týden zveřejnila otevřený dopis společnosti Facebook, ve kterém firmu vyzvala k důraznějšímu postupu proti příspěvkům, které "trivializují nebo oslavují násilí vůči dívkám a ženám". Kritiku si Facebook vysloužil i ze strany dalších organizací bojujících za práva žen. List MediaWeek ve středu uvedl, že minimálně 13 značek v důsledku této kampaně stáhlo z Facebooku reklamu.
Poznámka IW: Není se co divit, že řada příspěvků na Facebooku, které prokazatelně porušují dobré mravy, mnohdy i zákony, není odstraněna. Moderátoři diskusí a příspěvků jsou většinou v indických centrech, jiné než anglicky psané příspěvky tak jen složitě posuzují. Jakmile jim přijde nahlášení závadného obsahu, je na nich, jak jej posoudí. Kromě evidentních prohřešků proti pravidlům (obnažené fotografie například) nejsou tedy v mnoha případech postihovány násilné vzkazy, podněcování k nenávisti a podobně. O komunikaci indických moderátorů Facebooku například s českou policií a jejich spolupráci na zakazování rasisticky a jinak nezákonně zaměřených stránek na Facebooku se ví dlouhodobě - pro Facebook jako takový je "partnerem" málokdo.
Zdroj: ČTK
Aktuality
