Japonský premiér Abe odhalil očekávaný plán oživení ekonomiky. Japonsko se rozdělí na zóny

Japonský premiér Šinzó Abe ve středu oznámil plán na oživení japonské ekonomiky. Mimo jiné obsahuje zavedení speciálních ekonomických zón, které mají přilákat zahraniční investory do technologií a lidských zdrojů.
Plán obsahuje také zvýšení hrubých příjmů na hlavu o 3 % ročně v příštích 10 letech. Abe se svou vládou také plánuje plnou liberalizaci trhu s elektřinou pro domácnosti, která má vést mimo jiné také ke zvýšení investic až o 300 miliard USD v příštích 10 letech. Vláda chce také zvýšit zaměstnanost žen. "Cílem naší růstové strategie není nic jiného než vytvoření pracovních míst a zvýšení příjmů těžce pracujících lidí," prohlásil premiér.
"Zmíněné speciální ekonomické zóny budou možná spíše takovým velkým pokusem, než že by se počítalo s jejich úplným zavedením. Dobrou zprávou ale je, že japonská vláda něco zkouší udělat se stavem ekonomiky," říká Nick Maroutsos, ředitel Kapstream Capital. "Hlavní snahou je donutit investory, spotřebitele i firmy utrácet a technologickým pokrokem vytvořit alespoň nějaký růst."
Analytici váhají
Někteří analytici vyjádřili pochybnosti, zda jsou hospodářské cíle vlády dosažitelné. "Vláda přišla se slibnými záměry, pochybuji však, že je dokáže splnit," uvedl ekonom Hideo Kumano ze společnosti Dai-ichi Life Research Institute. "Nemůže kontrolovat veškeré ekonomické aktivity, podobně jako centrální banka nemůže kontrolovat dlouhodobé úrokové sazby," dodal.
Chystané reformy jsou třetím pilířem Abeho plánu na zajištění udržitelného růstu japonské ekonomiky. Prvními dvěma pilíři jsou rozsáhlé státní výdaje a extrémně uvolněná měnová politika. Podle ekonomů potřebuje japonská ekonomika strukturální změny, jinak tato politika nemá šanci uspět.
Japonsko se potýká již dvacet let s deflací a v posledních letech se pohybuje na hraně recese. Řeč je přitom o třetí největší světové ekonomice po USA a Číně. "Každý premiér za uplynulé dvě dekády měl nějaký plán. Klíčová bude proto implementace," komentoval Abeho výhledy hlavní ekonom Bank of Singapore Richard Jerram.
Japonské akcie na oznámení plánu zareagovaly prudkým propadem a těsně před koncem obchodování ztrácely 3,7 % (index Nikkei 225). Naopak skokově posílil japonský jen, a to ze 100,4 na zhruba 99,4 USD/JPY. Reakce trhu podle analytiků znamená, že přijímají Abeho slova opatrně. Výnosy 10letých dluhopisů Japonska klesly na 0,83 %, tedy o více než 5 % oproti úterý.
Sektor služeb je optimistický
Index nákupních manažerů ve službách v Japonsku podle čerstvých údajů v květnu stoupl na historické maximum 54,8 bodu z dubnových 51,7 bodu. Celkový index vzrostl také výrazně na 54,1 bodu. Firmy evidentně mají pozitivní očekávání i díky slabému jenu, který má na světových trzích zvyšovat jejich atraktivitu.
Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí proti předchozímu kvartálu stoupla o 0,9 %. Japonská centrální banka letos přistoupila k agresivnímu uvolňování měnové politiky, aby pomohla ekonomice dostat se z deflace, která trvá skoro dvacet let.
Zdroj: CNBC