Průmyslová výroba v eurozóně v dubnu nečekaně vzrostla o 0,4 %, čekala se stagnace

Průmyslová výroba v dubnu nečekaně vzrostla tažená především Francií, což by mohlo značit, že se eurozóna dostává z dlouhé recese. Produkce vzrostla o 0,4 % meziměsíčně, přestože se čekala stagnace. Březnové údaje byly zároveň revidovány mírně níže na +0,9 % z původních +1,0 %. Meziročně produkce v eurozóně klesla o 0,6 %, očekávalo se -1,2 %.
V celé Evropské unii produkce v dubnu rostla o 0,3 % v souladu s odhady. Meziročně v celé EU výroba klesla o 0,8 %.
"Data o vývoji průmyslové výroby za eurozónu pozitivně překvapila především díky velkým ekonomikám (Německo 1,2 %, Francie 2,3 %)," říká Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
"K růstu nejvíce přispělo kapitálové zboží, což je poněkud problém, protože tato složka průmyslové výroby má tendenci k vyšší kolísavosti. Na druhou strnu by mohla naznačovat oživení investic. Zboží dlouhodobé spotřeby znatelně kleslo. Postupné zotavování aktivity v průmyslu potvrzuje mírné zlepšování stavu evropské ekonomiky, stále však lze současnou situaci označit jako průchod dnem a sbírání sil k přechodu k růstu," dodává Mokráš.
V meziměsíčním srovnání nejvíce zrychlila růst výroba ve Francii (+2,3 %) oproti březnovému propadu -0,6 %. Produkce se nastartovala i v Bulharsku (+1,1 %) z březnových -1,7 %. A výroba vzrostla i v Norsku o 5,4 % (březen: +1,1 %). Zaostalo naopak Nizozemsko (-4,3 % oproti +2,3 % v březnu), Portugalsko (-3,6 % vs. +2,9 %) a pobaltské státy (Litva -3,3 %, Estonsko -3,3 %).
Průmyslová výroba v České republice se dále propadla o -0,7 % z březnových -0,3 %.
Oproti předchozímu roku si nejvíce polepšilo Rumunsko (+12,6 % z +6,6 % v dubnu 2012), propadlo se naopak Finsko (-10,2 % z -0,2 %). Česká republika dále prohloubila propad z -2,3 % loni v dubnu na -3,4 %.
Ekonomika eurozóny by podle analytiků měla ve druhém čtvrtletí stagnovat a v druhé polovině roku se navrátit k růstu. Druhý zpřesněný odhad HDP za první kvartál potvrdil pokles o 0,2 % a meziroční pokles revidoval níže na -1,1 % z -1,0 %.
Zdroj: Bloomberg