Podle zpřesněných odhadů HDP eurozóny v prvním čtvrtletí klesl o 0,2 %. Eurozóna je v nejdelší recesi v historii měnové unie

Další odhad HDP eurozóny v prvním čtvrtletí potvrdil mezikvartální pokles o 0,2 % (původní odhad: -0,1 %). Meziroční pokles revidován na -1,1 % z -1,0 %.
Ekonomika Evropské unie se v prvním čtvrtletí propadla do recese a eurozóna je v nejdelší recesi v historii měnové unie. Druhý zpřesněný odhad evropského HDP v prvním čtvrtketí potvrdil mezikvartální pokles o 0,2 % a meziroční revidoval na -1,1 % z -1,0 %. Tvorba fixního kapitálu oproti předchozímu čtvrtletí klesla o 1,6 %, spotřeba domácností naopak mezikvartálně o 0,1 % vzrostla a vládní výdaje o 0,1 % spadly (meziročně se snížily o 0,6 %).
Export eurozóny se v prvním čtvrtletí snížil o 0,8 % oproti poklesu 0,9 % v posledním čtvrtletí roku 2012, import klesl o 1,1 % (oproti -1,2 % ve 4Q2012). Meziročně export vzrostl o 0,7 % a import spadl o 1,6 %. Výdaje na osobní spotřebu v meziročním srovnání klesly o 1,2 %.
V celé sedmadvacítce byl pokles HDP potvrzen na -0,1 % mezikvartálně a -0,7 % meziročně. Spotřeba domácností oproti poslednímu čtvrtletí minulého roku vzrostla o 0,1 %, oproti prvnímu kvartálu roku 2012 však klesla o 0,6 %. Export v Evropské unii mezikvartálně klesl o 0,6 %, meziročně se zvýšil o 0,4 %, importy klesly oproti 4Q2012 o 0,8 % a oproti loňskému prvnímu kvartálu o 1,4 %.
"Dnešní údaje z Eurostatu potvrdily předběžný údaj, podle kterého mezičtvrtletně pokleslo HDP eurozóny o 0,2 %. Na poklesu se nejvíce podílely investice (-1,6 %) a slabost exportu (-0,8 %). Klesly také importy o 1,1 % (což souvisí jak se slabostí poptávky domácností, tak investic), takže čistý export pokles HDP mírnil," říká Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
"Investice jsou podobně jako v ČR ovlivněny nejistotou a pesimismem, export pak relativní slabostí globální ekonomiky. Mírně pozitivní byl vývoj spotřeby domácností, která po několika čtvrtletích poklesu mírně vzrostla o 0,1 %. Za celou Evropskou unii HDP kleslo o 0,1 %, Česká republika byla v rámci EU druhá nejhorší těsně před Kyprem. Dopad údajů na trh je minimální, protože se příliš neodchylují od známých předběžných čísel," dodává Mokráš.
Zpomalení růstu se rozšířilo v celé Evropě. Německý HDP rostl méně, než se čekalo, Francie se oficiálně ocitla v recesi, protože její HDP klesá už druhé čtvrtletí za sebou, a propad Itálie se prohloubil více, než analytici předvídali.
Španělská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 2 % meziročně, oproti předchozímu kvartálu o 0,5 %. Tempo poklesu tak zpomalilo z 0,8 % v závěru loňského roku. Španělsko se nyní nachází ve druhé hospodářské recesi za poslední tři roky.
I přesto se však objevují první známky zlepšení. Manažeři zpracovatelského sektoru i sektoru služeb jsou optimističtější a obě odvětví začínají jak v jednotlivých zemích, tak v celé eurozóně oživovat, byť se ve většině států stále nacházejí pod padesátibodovou hranicí.
Ekonomická nálada se v květnu v eurozóně také výrazně zlepšila - poskočila na 89,4 bodu oproti dubnovým 88,6 bodu, přestože se čekal růst jen na 89 bodů. Nálada se zlepšila ve všech pěti největších ekonomikách eurozóny, tedy v Německu, Francii, Itálii, Španělsku i Nizozemsku.
Sníží ECB depozitní sazbu?
Evropská centrální banka v květnu snížila hlavní úrokovou sazbu na rekordní minimum 0,5 % a Mario Draghi prohlásil, že je připravena jednat, pokud to bude potřeba. Snížení úrokové sazby na nulu a depozitní sazby do záporu je technicky možné, ale ECB musí zvažovat všechny důsledky, které by toto rozhodnutí mělo.
V uplynulém měsíci se guvernéři ECB střídavě vyjadřovali pro i proti snížení depozitní sazby, Draghimu se rozhodl radit i guvernér Fedu, který doporučil rozšířit QE Evropské centrální banky na vyšší objem, aby mohla stimulovat evropskou ekonomiku stejně jako Fed. Podle analytiků by však tento krok Evropské unii nijak neprospěl, především proto, že Evropa na rozdíl od Spojených států nemá jednotný trh práce ani trh s nemovitostmi.
Bude velmi zajímavé sledovat zasedání ECB ve čtvrtek a nové rozhodnutí o sazbách, protože podle všeho Draghi začíná mezi guvernéry pomalu ztrácet důvěru.
Nezaměstnanost roste na nový rekord
Nezaměstnanost v eurozóně v dubnu vystoupala na nový rekord 12,2 % oproti březnovým 12,1 %. Inflace podle předběžných údajů v květnu zrychlila na 1,4 % z dubnových 1,2 % meziročně.
Nezaměstnanost mladých v eurozóně vzrostla o 0,1 % na 24,4 % z březnových 23,3 %. Ve Španělsku mladých bez práce opět přibylo - z 56,0 % na 56,4 %, stejně tak v Portugalsku z 41,2 % na 42,5 %.