Evropské akcie ve středu odevzdaly veškeré zisky kvůli automobilkám a stavebním firmám

Evropské akcie ve středu odevzdaly předchozí zisky kvůli automobilkám a stavebním firmám, které oslabovaly.
Nepomohla jim ani průmyslová výroba, která v dubnu nečekaně vzrostla o 0,4 %, přestože se čekala stagnace. V celé Evropské unii vzrostla o 0,3 % v souladu s odhady. Nahoru výrobu táhla především Francie, a nečekaný růst by mohl znamenat, že se eurozóna pomalu ale jistě dostává z vleklé recese. Zpřesněný HDP za první čtvrtletí potvrdil propad o 0,2 % oproti poslednímu čtvrtletí roku 2012, pro druhý kvartál analytici očekávají stagnaci a ve druhé polovině roku by ekonomika měla opět začít růst.
Nezaměstnanost ve Spojeném království podle Mezinárodní organizace práce (ILO) klesla více, než se čekalo. Mezi únorem a dubnem ubylo nezaměstnaných o 5 000 a žádostí o podporu bylo o 8 600 méně (čekal se pokles pouze 5 000). Ani to však burzám nestačilo.
Britský FTSE 100 odepsal 0,64 %, francouzský CAC 40 0,44 % a DAX 0,96 %. Dařilo se především zdravotnickým firmám a mediálním společnostem. Propadly se naopak automobilky, telekomunikace a stavební firmy.
Evropská unie by mohla ručit za půjčky, které banky poskytnou firmám, aby jim tak pomohla usnadnit přístup k úvěrům. Ve středu to prohlásil předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Snadnější přístup k úvěrům má zásadní význam pro to, aby krizí zasažená evropská ekonomika začala opět růst. K většímu poskytování půjček, a tedy k dalším investicím, měly pomoci rekordně nízké úrokové sazby centrálních bank. To se ale zatím nepodařilo.
Německý Ústavní soud ve středou pokračoval ve slyšení s Evropskou centrální bankou ohledně programu nákupu dluhopisů OMT. Odpůrce programu, šéf Bundesbanky Jens Weidmann, prohlásil, že by manipulační prostor ECB měl být více omezen. Samotný program OMT se podle něj až příliš blíží financování vlád skrze ECB.
Řecko se stalo první rozvinutou zemí, které byl snížen status na rozvojový trh. MSCI, která sestavuje index rozvíjejících se zemí, se tak rozhodla na základě toho, že řecký akciový index od roku 2007 odepsal už 83 %. Zároveň ve středu protestovali řečtí novináři kvůli uzavření veřejnoprávní televize ERT. V rámci úsporných opatření, které po Řecku vyžadují zahraniční věřitelé, musí vláda snížit výdaje na provoz televize. V současné době se ERT podílí na trhu zhruba pouze 13 %, ale náklady na její provoz ostatní stanice mnohonásobně převyšují.
Britský Vodafone ve středu ztratil na burze v Londýně přes pět procent poté, co oznámil vážný záměr převzít německou společnost Kabel Deutschland. Akcie společnosti Kabel Deutschland naopak o téměř 10 % zdražily.