US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Skrýt peníze je snadné, vysvětluje bankéř, který pomohl odhalit daňové úniky

Hervé Falciani, bývalý zaměstnanec ženevské HSBC, který stál za jedním z největších úniků citlivých dat v posledních letech, svým činem přispěl k rozkrytí daňových zpronevěr v řadě zemí. Na konci roku 2008 Falciani spáchal něco, co je vnímáno jako nejokázalejší krádež bankovních dat v historii - systémový inženýr nabídl francouzským úřadům data o 130 tisících klientech.

Redakce IW
Redakce IW
29. 7. 2013 | 12:00
Banky

Toho času francouzská ministryně financí a v současnosti šéfka MMF Christine Lagardeová předala data od Falcianiho ostatním zemím. S pomocí nich se autoritám podařilo rozkrýt stovky případů daňových úniků. Ve Španělsku využili dat k odhalení prohřešků bankéřské rodiny Botínů, zatímco v Řecku byl tento "Seznam Lagardeové" podle očekávání založen do šuplíku.

Falciani spolupracoval také s americkými úřady. HSBC byla nakonec donucena zaplatit 1,9 miliardy USD Spojeným státům poté, co senátní komise shledala, že banka v kontrolách praní špinavých peněz pochybila. Umožnila totiž teroristům a drogovým kartelům získat přístup k americkému finančnímu systému.

V roce 2012 Falcianiho ve Španělsku zatkli. Poté, co španělský soud odmítl švýcarskou žádost o jeho vydání, vrátil se slavný whistleblower na několik týdnů do Francie, kde bylo zahájeno nové vyšetřování HSBC. Právě tam jej zastihl a vyzpovídal redaktor německého deníku Der Spiegel Martin Hesse.

Jste řadu let na útěku kvůli porušení švýcarských zákonů o bankovním tajemství, což způsobilo vážné problémy daňovým podvodníkům a bankám. Cítíte spojitost s bývalým zaměstnancem NSA Edwardem Snowdenem?

Dokonce jsem se ho pokoušel kontaktovat. Je důležité, že existují lidé jako Snowden, kteří říkají pravdu a poukazují na problémy systému.

Všechna obvinění jdou proti bankovnímu systému. Proč jste v tomto odvětví vůbec působil?

Vyrostl jsem v Monaku, kde byl vstup do finančního sektoru logickou volbou. Když jsem byl mladý, myslel jsem si, že jsou zde banky proto, aby ochraňovaly majetek lidí, který je například po zkušenostech z komunismu ve východní Evropě důvodně ohrožen. V HSBC jsem ale rychle pochopil, že jsou tu kvůli něčemu úplně jinému. Banky vytvořily systém, v němž se obohacují na úkor společnosti tím, že napomáhají daňovým únikům a praní špinavých peněz.

Loni jste se nechal zatknout ve Španělsku, protože jste tvrdil, že se ve vězení budete cítit bezpečněji. Nyní jste zpět ve Francii. Nemáte strach?

Nová francouzská vláda se rozhodla brát vážně naši spolupráci v boji proti korupci a daňovým únikům. Můj život je tak více v nebezpečí, a proto potřebuji ochranu, kterou mi nyní vláda poskytuje.

Předešlá vláda s vámi nespolupracovala?

Ne doslova. Zajímala se jen o jména jednotlivých klientů banky. Prezident Nicolas Sarkozy nechtěl bojovat proti korupci, chtěl chránit banky.

Státní orgány ve Španělsku a Francii obvinily na základě poskytnutých dat řadu prominentních daňových podvodníků.

To je pravda. Nicméně ještě nebylo zanalyzováno ani 1 % informací, které jsem poskytl. Úřady zajímají jen jména klientů. Informace mohou být využity také k odhalení systémů, které banky instalují pro umožnění daňových úniků a praní špinavých peněz. Vždy jsem chtěl upoutat pozornost na chování banky poté, co se mi ji nepodařilo změnit zevnitř.

Banka popírá, že jste se na problémy pokoušel upozornit "zevnitř".

Zkoušel jsem to, ale bez úspěchu. Většina bank má zvláštní program pro "whistleblowery", ale v reálu ty, kteří se jej pokusí využít, trestá.

Poskytl jste někdy informace německým úřadům?

Před třemi lety jsem nabídl pomoc a přímo je oslovil přes svého právníka.

A?

Nic se nedělo.

Proč?

Kladl jsem si tu samou otázku. Bavili jsme se celkem o 127 tisících klientů a více než 300 tisících účtů.

Kolik z nich bylo z Německa?

Nejsem si zcela jistý. Je obtížné spojit účty s jejich držiteli, protože chytřejší klienti tají identitu. Minimálně šlo o tisíc německých klientů. Data pocházela z poboček v Curychu, Ženevě a Luganu. Curych byl částečně určen právě pro německé klienty.

Proč by mohly být německé úřady nyní otevřenější spolupráci, než byly před třemi lety?

Doufám, že budou. Německo hraje významnou roli v boji proti praní špinavých peněz a daňovým únikům. Nyní spolupracuji na mnoha vyšetřováních a mohl bych asistovat i německým autoritám.

Mnohé švýcarské banky v současnosti předstírají, že v byznysu používají jen legální postupy, a odmítají klienty, kteří nechtějí odhalit, zda platí daně. Jde o skutečnou změnu?

Ne, nemyslím si. Fakt, že čelí silné mezinárodní konkurenci, povede k tomu, že budou nadále nabízet bohatým klientům způsoby, jak obcházet daňové zákony.

Evropská komise by ráda vytvořila rozsáhlý automatický systém pro směnu informací v celé Evropě. Jak efektivní bude taková regulace v eliminaci stínových praktik, v nichž figurují daňoví podvodníci a banky?

Banky mají silný pud sebezáchovy a rychle se přizpůsobují nové regulaci. Peníze je snadné ukrýt. HSBC má strategickou divizi, která má tyto věci na starosti. Banka využívá zprostředkovatelů, někdy na několika úrovních, a ujišťuje se, že byznys není řízen přes vlastní účty banky. Klientům jsou nabízeny nebankovní produkty jako životní pojištění, jež existují pouze pro účel daňových úniků. Může jít i o zlato, které banka uchovává za poplatek v trezoru.

Jakou roli hrají pobočky švýcarských nebo velkých mezinárodních bank jako HSBC v domovských zemích daňových podvodníků?

Nelze uvěřit, že by pobočky bank v zahraničí nebyly zapojené do daňových úniků. Tyto pobočky zvou své klienty na sportovní a kulturní akce, kde se setkají s prostředníky, kteří jim vysvětlí, jak dostat peníze do Švýcarska, aniž by je museli fyzicky přesunout přes hranice.

Jak dostat toto pod kontrolu?

Nebude to možné, dokud vlády a další autority z celého světa nebudou spolupracovat a banky nezačnou využívat mezinárodní sítě. Zatím nevyužíváme zdroje, které máme.

Spojené státy volí přísnější postup vůči švýcarským bankám. Měla by je EU následovat?

Na první pohled tomu tak je. Spojené státy například na HSBC uvalily velké pokuty za praní špinavých peněz. Byl jsem ale překvapen, že americké autority rozhodly, že je HSBC "too big to jail" (příliš velká na to, aby byl někdo uvězněn). Nedošlo k odsouzení vrcholných manažerů, ačkoli je těžko uvěřitelné, že by neměli o systematické spolupráci banky na praní špinavých peněz ponětí.

Jak to?

Jen samotný počítačový systém MIS Global Technologies, který umožňuje využívat dvojího účetnictví pro krytí ilegálních příjmů, stojí několik milionů dolarů. Takovéto investice musejí být schváleny senior manažery bank.

Můžete nastínit, jak praní špinavých peněz prostřednictvím podvojného účetnictví probíhá?

Řekněme, že mexický drogový boss má bankovní účet v Mexiku s miliony z drogového obchodu. Má také konto ve Švýcarsku (zatím) bez jediného franku. Pomocí softwaru banka vidí zůstatek na účtu v Mexiku a poskytne mu půjčku ve stejné částce ve švýcarských francích. Peníze jsou vyprané a drogový boss si může dokonce odečíst úroky z tohoto úvěru z daní. Je potřeba odhalit a eliminovat tyto systémy. Rád bych, kdyby se do tohoto procesu zapojilo více vlád.

Vždy jste tvrdil, že nepřijímáte od politiků peníze za poskytnutá data a služby. Jak si vyděláváte na živobytí?

Celou tu dobu pokračuji v analýzách softwaru. Jsem vděčný svému zaměstnavateli za to, že mi to navzdory obtížným podmínkám umožňuje. Moje žena ztratila práci, když vyšlo najevo, že jsem spolupracoval s francouzskými úřady. Z toho je patrné, že potřebuji peníze více než kdy dříve.

Zdroj: Spiegel

BankyDaně
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie