Na co si dát při stáži pozor? Poradí experti z hedgeového fondu a investiční banky

Čeští absolventi mají podle průzkumu The Most Desired Company pořádaného mezinárodní studentskou organizací AIESEC jasno. Jejich snem je pracovat ve společnostech Google, ČEZ, KPMG nebo Škoda Auto. Získat však v kterékoli z těchto společností místo není jednoduché. Zájemci o práci si v naprosté většině případů musejí projít několikaměsíčními náročnými stážemi a trainee programy. Na co se zaměřit, aby se ze slibné stáže nestal smutný konec nadějí na práci snů?
Čtyři osobnosti z Wall Street – dva představitelé investiční banky, vysoký činitel hedgeového fondu a úspěšný poradce – se pokusily sestavit seznam několika rad, kterými by se stážisté a účastníci trainee programů měli řídit. Všichni čtyři však se zveřejněním svých doporučení souhlasili pouze pod podmínkou, že zůstanou v anonymitě. I to dokazuje, jak obrovský význam firmy stážím a trainee programům přikládají.
Viceprezident investiční banky:
- Nikdy si v kanceláři nesundávejte kravatu.
- Jednejte se svými asistenty a asistentkami s úctou. S největší pravděpodobností jsou to i asistenti a asistentky vašeho nadřízeného.
- Na chodbě vždy pospíchejte. Své kolegy utvrdíte v tom, že jste zaneprázdnění.
- Nikdy, ale opravdu nikdy si neříkejte o více práce.
Člen vedení hedgeového fondu:
- Nikdy nediskutujte o firemním kodexu oblékání (dress code). Vždy a všude noste uzavřené boty, nesnažte se pohodlné plážové žabky ospravedlňovat ani na cestě z parkoviště do kanceláře.
- Podpatky dámské obuvi by nikdy neměly být vyšší než 10 centimetrů. Vyhýbejte se také červeným podrážkám – ty si smějí dovolit pouze sekretářky.
- Nenoste do práce tašku, která je výrazně dražší a hezčí než taška vašeho nadřízeného či vaší nadřízené. Doplňky vždy slaďte se svým oblečením a obloukem se vyhýbejte těm, které "zdobí" výrazné logo výrobce.
- Svůj osobní život si nechte pro sebe. Nikdy si jako spořič obrazovky pracovního počítače nenastavujte fotografii partnera, partnerky nebo přátel a rodinných příslušníků.
Viceprezidentka investiční banky:
- Ptejte se! To nejhorší, co můžete udělat, pokud si s něčím nebudete vědět rady, je, že se budete za každou cenu snažit na řešení přijít sami. Všichni, se kterými v kanceláři sedíte, vědí, že teprve sbíráte zkušenosti.
- Úkoly, které během stáže dostanete, se nesnažte hodnotit. Přistupujte zodpovědně a s plným nasazením i k těm, které se vám budou zdát nesmyslné.
- Výsledky své práce před odevzdáním několikrát zkontrolujte. Při psaní e-mailů a dopisů si dávejte pozor na pravopis. Využívejte formátování textu a vytištěné dokumenty před jejich odesláním či odevzdáním ještě jednou zkontrolujte, některé chyby na monitoru lehce přehlédnete.
- Choďte do práce za všech okolností v seriózním oblečení. Muži by měli zapomenout na hnědá saka, zelená trička a hnědé kravaty. Ženy by se měly vyvarovat vyzývavého oblečení a přílišné extravagance. Muž nikdy neudělá chybu, přijde-li do kanceláře v bílé košili. Ženy zaručeně nešlápnou vedle, pokud zvolí elegantní šaty nebo kostýmek. Luxusní oblečení nechte jako stážisté doma. Pokud totiž do kanceláře přijdete v obleku za desítky tisíc korun, málokdo vám uvěří, že práci, o kterou se ucházíte, potřebujete.
Zaměstnanec poradenské společnosti:
- Na zadané úkoly vždy nahlížejte jako regulérní zaměstnanec, a to i tehdy, pracujete-li ve firmě jen jako stážista. Jedině tak svého nadřízeného přesvědčíte, že máte o pracovní místo zájem.
- Dejte najevo, že jste připraveni stát se členy pracovního kolektivu. Časy, kdy si v práci každý hrál na svém písečku, jsou dávno pryč. Firmy hledají týmové hráče, ne sólisty.
- Své šance získat trvalou pracovní smlouvu zvýšíte, pokud budete na kávu či oběd chodit s co nejvíce kolegy. I s nimi budou personalisté konzultovat, jak jste si při stáži či trainee programu vedli. Je proto potřeba, aby dobře znali vaše jméno a poznali vás i mimo formální prostředí kanceláře.
Zdroj: eFinancialCareers.com