AKAT: Diskuze kolem zdanění fondů mohou poškodit kapitálový trh

Současné diskuse okolo Poslaneckou sněmovnou schválených změn ve zdanění dividend a investičních fondů mohou poškodit tuzemský kapitálový trh. Na pondělní tiskové konferenci to uvedli představitelé Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Podle asociace nejsou změny ve zdanění dividend a investičních fondů "daňovým tunelem", státu nehrozí ztráty v desítkách miliard korun, opatření nejsou zapomenutou dírou v zákoně a nejsou jen pro horních 10 tisíc.
Změny kritizují sociální demokraté, prezident Miloš Zeman i premiér Jiří Rusnok, označili je za "daňový tunel". Podle dřívějšího vyjádření předsedy Senátu Milana Štěcha Senát daňový balíček, jehož součástí jsou návrhy o zdanění investičních fondů a nulové dani z dividend, zamítne. Podle prezidenta by přijetí změn znamenalo pro rozpočet v příštím roce ztrátu pěti, a v roce 2015 ztrátu deseti miliard korun na příjmech. Neschválení norem ale může přinést potíže s aplikací dlouho připravovaného občanského zákoníku, který nabude účinnosti začátkem příštího roku.
"Daňové změny související s novým občanským zákoníkem prošly řádným legislativním procesem a jejich znění je výsledkem debat a připomínkových řízení na odborně-technické úrovni. Pro veřejné rozpočty nejsou žádnou hrozbou. Hrozbou pro ČR je naopak aktuální nepatřičný rozruch na úrovni politických představitelů plný zkratkovitých a neodborných tvrzení," uvedla AKAT.
Premiér ve středu uvedl, že vláda možná formou zákonného opatření navrhne úpravu zdanění investičních fondů. Podle Rusnoka je v předloze chyba, která by znamenala, že podílníci fondů nebudou platit ze svých zisků žádnou daň.
Původní návrh ministerstva financí přinášel nulové zdanění na straně investičních fondů, ale řádné zdanění na úrovni podílníků, tedy 15 procent pro fyzické osoby, 19 procent právnické osoby. "V průběhu legislativního procesu však došlo ke změně, kdy mělo být zachováno pětiprocentní zdanění u investičních fondů, ale prosazeno úplné osvobození u podílníků," uvedlo MF.
I tak ovšem podle AKAT není a ani nebude podle návrhu možné, aby se klasický výrobní podnik označil za fond a těžil z jiného zdanění. "Této praxi lze ale zabránit už nyní a bude to možné i v případě, že vstoupí v platnost návrh schválený sněmovnou. Potřebné nástroje například ve formě pokut a předběžných opatření nařízených soudem mají totiž v ruce finanční úřady," uvedla asociace.
Částka, o kterou stát na daních přijde, se podle asociace nemůže vyšplhat do řádu desítek miliard. "Daňový efekt oproti současnému stavu je minimální, jelikož nyní dividendy z fondů kolektivního investování nejsou vypláceny vůbec," upozornila asociace. U fondů kvalifikovaných investorů může stát přicházet v případě, kdy vyplácené dividendy nepodléhají dani, maximálně o 0,6 miliardy korun ročně.
Nízké zdanění fondů navíc podle AKAT zvýší zájem o zakládání i příchod zahraničních fondů do ČR. Stát sice vybere na daních od jednoho fondu méně, celkově ale na tom díky zvýšenému zájmu prý vydělá.
V případě zrušení zdanění dividend exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) argumentoval, že dividendy jsou vypláceny již ze zdaněného zisku. Proto se vláda rozhodla zdanění pro příjemce dividend zrušit s tím, že by to přineslo snížení příjmů rozpočtu o necelou miliardu korun.
Součástí daňového balíku jsou i další změny. Předloha také ruší zákon o dani dědické, darovací a z převodu nemovitosti. Daň z převodu nemovitostí má upravit nový zákon. Zákon o daních z příjmů schválený sněmovnou by také měl nově zavést mimořádné odpisy firemního majetku a daňové úlevy na odborné vzdělávání. Vybrané stroje a zařízení by firmy odepisovaly jen jeden rok místo tří a pěti let.
Zdroj: ČTK