US MARKETOtevírá za: 42 h 26 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

Rusnok: Těžba v Paskově by mohla jít prodloužit do roku 2016

Premiér v demisi Jiří Rusnok nepochybuje o tom, že kdyby majitelé OKD přistoupili k jednání se státem jako džentlmeni, bylo by reálné prodloužit těžbu v dole Paskov do roku 2016. Řekl to novinářům po jednání tripartity. Podle České televize zpracovalo ministerstvo průmyslu i varianty státní podpory těžby či převzetí dolu, ale vláda se kloní právě k prodloužení těžby do roku 2016 bez účasti státu.

Redakce IW
Redakce IW
20. 9. 2013 | 19:45
NWR

Firma NWR, která OKD vlastní, chce důl, v němž pracuje téměř 3 000 horníků, uzavřít 31. prosince 2014, protože podle ní nebude ve střednědobém výhledu konkurenceschopný. S výpomocí státu by prý mohl podle NWR fungovat do roku 2018.

Takovou pomoc ale ve středu odmítla Rusnokova úřednická vláda, když oznámila, že nebude ani dotovat soukromého vlastníka, ani kupovat důl Paskov, aby jej provozoval stát. S vlastníky chce ale stát o pokračování těžby jednat.

Na otázku, zda je reálné, aby je přesvědčil o prodloužení těžby do roku 2016, dnes Rusnok odpověděl: "Já to nevím, já nevidím do jejich peněženek, v uvozovkách. Nepochybuju o tom, že kdyby k tomu přistoupili, řekl bych, jako džentlmeni, tak by to reálné bylo."

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle České televize zpracovalo pět variant řešení krize v dole Paskov. Navrhuje například uzavření dolu v roce 2014 bez pomoci státu, nebo s podporou státu ve výši 1,3 miliardy korun.

Nejdražšími dvěma cestami, které by přišly na zhruba deset miliard korun, by byla státní podpora těžby do roku 2018 či převzetí dolu státním podnikem Diamo, nebo uzavření Paskova rovněž v roce 2018. Vládní materiál, který má ČT k dispozici, preferuje pátou možnost, což je uzavření dolu v roce 2016 bez podpory státu.

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.

Akcie firmy tento týden prudce kolísaly. Nakonec uzavřely týden téměř beze změny (-0,5 % na 29,5 Kč).

Zdroj: ČTK

Akcie ČRNWRTěžba
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast