NWR se rozhodla uzavřít důl Paskov. Bez pomoci vlády už v prosinci 2014

Načasování a podmínky uzavření dolu Paskov vzejdou z diskuze s českou vládou a akcionáři. Takzvaná sociální těžba s podporou vlády (v zájmu zachování pracovních míst) může prodloužit život provozu do roku 2018.
NWR se snažila Paskov prodat, to se ale v uplynulých týdnech nepodařilo. "Důl je ve střednědobém horizontu nekonkurenceschopný, a proto jsme se rozhodli, že jej uzavřeme. Podmínky a načasování jsou věcí jednání s vládou a dalšími akcionáři," uvedla firma po jednání představenstva v Amsterdamu.
V dole pracují zhruba 3 tisíce lidí. Finanční ředitel NWR Marek Jelínek u příležitosti zveřejní pololetních výsledků firmy uvedl, že NWR zvažuje uzavření dolu Paskov, ale že v provozu bude nejméně do konce roku 2014. V Ostravě v úterý odpoledne podle policejních odhadů přišlo zhruba 2 500 lidí na hornickou demonstraci nazvanou Za zachování pracovních míst a slušnou mzdu. V jejím závěru organizátoři přečetli prohlášení vyzývající majitele OKD, aby ze svých minulých zisků zajistili normální chod firmy. Demonstranti nesli symbolickou rakev s nápisem NWR HROB OKD.
"Naším zájmem je prodloužit termín zastavení těžby v Paskově (rok 2014) v podobě sociální těžby nebo konverze či útlumu o další léta do doby, než budou vytvořeny nové pracovní příležitosti," podotkl již dříve hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. Podle něj by pracovní místa měla zůstat zachována alespoň do roku 2016. "Do té doby by mohla být vytvořena nová pracovní místa například příchodem nějakého strategického investora," vysvětlil Novák 9. září.
"Pokud se bude český stát podílet na sociální těžbě, může Důl Paskov na Frýdecku-Místecku skončit až v roce 2018. Ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014," uvedl Marek Síbrt, mluvčí společnosti OKD. Někteří horníci by podle něj již od příštího měsíce mohli z Paskova přejít na jiné doly OKD. "V dalších týdnech dokončíme sociální program pro Důl Paskov a technický plán likvidace dolu. Ve spolupráci s odborovými organizacemi oslovíme pracovní kolektivy a budeme zjišťovat, kolik zaměstnanců bude ochotno přejít na naše karvinské doly," uvedl Síbrt.
Jednání se zástupci státu podle něj firma bere velmi vážně. "Právě proto jsme se dosud soustředili na detailní právní i finanční přípravu a přípravu možných variant slučitelných s českou i evropskou legislativou. Tyto práce budou dokončeny za několik týdnů," uvedl Síbrt.
"Podíl státu na sociální těžbě, která by oddálila zavření Dolu Paskov na Frýdecku-Místecku, je jedním z možných řešení," řekl ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala. Hlavní je ale podle něj aktivita vlastníka dolu, společnosti OKD. Připomněl, že o řešení důsledků hrozícího masového propuštění z velkých podniků v Moravskoslezském kraji bude ve středu jednat vláda. "Je to jedna z možných variant, ale hlavní je, s čím přijde vlastník," řekl k podpoře státu Cienciala.
Síbrt uvedl, že pokud by firma uzavřela důl na konci roku 2014, většina zaměstnanců by tam v té době ještě pracovala. Několik set pracovníků by tam zůstalo ještě v první části roku 2015 a podíleli by se na technickém útlumu. "Společnost OKD je zároveň připravena zpracovat projekt prodloužení životnosti Dolu Paskov o několik let, pokud se stát bude chtít podílet na sociální těžbě v tomto ztrátovém dolu. Vzhledem k pravidlům EU by bylo možné útlum dolu takto prodloužit až do roku 2018," vysvětlil mluvčí.
Jednání s vládou jsou a budou především o pracovních místech v regionu a o nákladech na uzavření celého provozu. Ty odhadl Marek Jelínek na maximálně 50 milionů eur.
Prostřednictvím černouhelné firmy OKD vlastní NWR v Česku čtyři doly. Kromě Paskova to jsou ještě Darkov, Karviná a ČSM. Loni se v dolech OKD vytěžilo 11,2 milionu tun uhlí. Kromě toho NWR vlastní polský důl Dębieńsko, kde ale zatím netěží. V Moravskoslezském kraji je OKD největším zaměstnavatelem, když dává práci zhruba 13 tisícům lidí.
Zdroj: ČTK, Bloomberg