US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,00 %
KB+1,77 %
Erste-0,45 %

Podíl průmyslu na evropské ekonomice klesá, Česko zaostává v konkurenceschopnosti

Podíl průmyslové výroby na tvorbě hrubého domácího produktu Evropské unie klesl z loňských 15,5 % na 15,1 % v letošním létě. Hlavním tahounem průmyslových aktivit byl přitom export mimo EU. Problematické je především financování, vysoké ceny energií a v některých zemích malá výkonnost státní správy. Uvádí to zpráva o konkurenceschopnosti průmyslu v Evropě, kterou ve středu v Bruselu představil eurokomisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani.

Redakce IW
Redakce IW
25. 9. 2013 | 13:31
Průmysl

"Určitě se objevují znamení poměrně nesmělého oživení. Průmyslová výroba je už dva měsíce za sebou vyšší především díky vývozu, nicméně průmyslová základna se stále zmenšuje," řekl Tajani. Ke zvrácení trendu je podle něj potřeba silnější oživení. EU je na rozdíl od USA stále vzdálena úrovni před počátkem ekonomické krize. Do roku 2020 by Evropská komise chtěla docílit toho, aby průmyslová výroba tvořila pětinu evropského HDP.

Evropa v oživení zaostává za USA

V krizi se zastavilo sbližování mezi průmyslově nejvíce konkurenceschopnými a méně rozvitými částmi unie. Zpráva přitom zdůrazňuje, že průmysl výrazně ovlivňuje i další části ekonomiky. Podílí se na 80 % inovací v soukromém sektoru, třech čtvrtinách exportu a má výraznou roli v tvorbě pracovních míst.

Materiál zdůrazňuje nebezpečný vývoj ve dvou pro každé hospodářství klíčových oblastech, kterými jsou produktivita a zaměstnanost. Například ve srovnání s USA evropská produktivita klesá a nezaměstnanost se týká zhruba 11 % evropské pracovní síly. V průmyslu od roku 2008 ubylo přibližně 3,8 milionu pracovních míst. Zpráva připomíná, že průmysl zasáhla ekonomická krize výrazněji než evropský sektor služeb.

Česko se pere s korupcí

V souvislosti s Českou republikou zpráva jako nejpalčivější zdůrazňuje problematiku veřejné správy a potřebu potírání korupce. Připomíná chybějící zákon o úřednících, trvající existenci anonymních akcií nebo potřebu správného využívání nového zákona o veřejných zakázkách. Praha by mohla více podporovat udržitelný průmysl a oblastí, kde je možné zlepšení, je také vzdělávání zaměstnanců.

Kladně je naopak hodnocen vládní plán na vznik fondu, který má penězi z evropského operačního programu do konce roku začít podporovat především malé a střední podniky.

ČR byla ve zprávě zařazena do skupiny s nízkou konkurenceschopností, spolu s většinou postkomunistických členů EU. "Vyvíjejí snahu, aby se jejich postavení zlepšilo," komentoval tyto země Tajani.

Zpráva zdůrazňuje potřebu zjednodušení podmínek pro podniky ve členských zemích a snížení nákladů, například cen energií či surovin. Zlepšení by podle EK bylo potřeba docílit v dostupnosti financí a kapitálového trhu pro firmy a v otevírání dalších trhů pro evropské výrobky. Materiál připomíná také potřebu dalších investic do nových technologií a inovací a podporu zlepšování schopností evropských pracovních sil.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaEvropská uniePrůmysl
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně