Nobelovu cenu za ekonomii si rozdělí Eugene Fama, Lars Peter Hansen a Robert Shiller

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Eugene Fama, Lars Peter Hansen a Robert Shiller za empirickou analýzu cen aktiv. Oznámila to v pondělí ve Stockholmu Královská švédská akademie věd.
Ekonomové Fama a Hansen, kteří vyučují na Chicagské univerzitě, a Shiller, který vyučuje na Yaleově univerzitě, byli oceněni za modely předpovídání vývoje cen akcií, úvěrů a nemovitostí, upřesnil Nobelův výbor.
"Tohle je nejpodivnější udělení Nobelovy ceny za ekonomiku vůbec. Právě v době celosvětové krize a kvalitativní transformace, kdy všichni s napětím čekají na nové myšlenky, dostávají cenu lidé, kteří se celá desetiletí probírají burzovními spekulacemi," řekl k výsledkům ekonom Milan Zelený. Podle něj to vypadá, jako by cenu za ekonomiku rozdávali bankéři. "Burzy jsou následkem, ne příčinou reálné ekonomiky, a to následkem stále více odtrženým od reality," uvedl. Svět totiž podle něj nepotřebuje neumělý rozbor spekulací z dob dávno minulých. "Potřebuje rovnováhu, zaměstnanost, výrobu, služby a pochopení toho, co se v reálných, ne virtuálních ekonomikách děje. Namísto makroekonomických modelů je už konečně třeba mikroekonomických pochopení chování ekonomických, ne jen spekulačních institucí a jedinců," uvedl.
Podle Davida Marka z Patrie je letošní udělení Nobelovy ceny za ekonomii vzhledem k rostoucímu významu finančních trhů naopak žádoucím obratem pozornosti tímto směrem. "Hlavním přínosem práce tří letošních laureátů je poznání, že krátkodobě v řádu dnů a týdnů nemá smysl předvídat, kam se pohnou akcie, kurzy měn nebo dluhopisy, paradoxně lze úspěšněji předvídat vývoj cen aktiv v dlouhém časovém horizontu," vysvětlil. Zároveň dodal, že díky studii laureátů se ukázalo, že je obtížné dosahovat lepších výnosů investováním do jednotlivých akcií. Tato skutečnost pak prý ovlivnila praxi na finančních trzích a vedla k rozmachu indexových fondů.
Shillerovi se navíc díky tomu podle Marka podařilo jako jednomu z mála ekonomů již několik let před krizí varovat před přehřátým trhem nemovitostí v USA. "Jím sestrojený index cen nemovitostí je dodnes indikátorem ostře sledovaným finančními trhy," dodal.
Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Uděluje se od roku 1968 a naprostou většinu nositelů ocenění tvoří američtí ekonomové.
Loni se o ocenění podělili Američané Alvin Roth a Lloyd Shapley za teorii a praxi optimálního přiřazování a párování odlišných subjektů, jako jsou například studenti se školami, muži se ženami jako životními partnerkami či dárci orgánů s pacienty.
Vzhledem k tomu, že v roce 2012 byla Nobelova cena za ekonomii udělena za poměrně okrajový výzkum, předpokládalo se, že letos se vrátí ke klíčovým otázkám hospodářských věd a bude odrážet ekonomickou krizi posledních pěti let.
Pondělním oznámením držitele Nobelovy ceny za ekonomii skončil letošní seriál rozdílení těchto prestižních ocenění. Minulý týden byli postupně ohlášeni laureáti Nobelových cen za medicínu, za fyziku, za chemii, za literaturu a za mír.
Zdroj: ČTK
Aktuality
