Srovnání spořicích účtů: Úroky dále klesají, letos se na lepší časy nezablýská

Ještě chvilku budou klesat, a budeme úroky na spořicích účtech hledat někde ve sklepě. Průzkum, kde vám nejlépe zhodnotí 100 tisíc a kde milion korun, nedopadl pro vaše úspory příliš optimisticky. I ten nejlepší spořicí účet sotva stačí na oficiální inflaci.
Pro srovnání jsme vybrali částky sto tisíc a jeden milion korun. Po dobu ročního spoření se nebude ze spořicího účtu vybírat ani na něj nově ukládat, takže budeme moci sledovat, jak se nám za rok vložená částka rozroste.
Z žebříčku jsme vyřadili všechny spořicí účty, které svůj úrok podmiňují podmínkami typu minimálního obratu na účtu, útraty platebními kartami či nutnosti zřízení běžného účtu, který je zpoplatněný. Mimo hru zůstaly i "spořicí účty" s výpovědní lhůtou. Vyškrtnout jsme tak museli například spořicí účet eMax plus od mBank a Spořicí účet od Waldviertler Sparkasse.
Nejlépe úročený spořicí účet (1,63 %) pro částku 100 tisíc korun nyní nabízí Sberbank. Po roce spoření vám banka k původně vloženým sto tisícům připíše dalších 1 392 korun po zdanění. Nevýhodou tohoto spořicího účtu může být poplatek 18 korun za každou odchozí platbu. Některým klientům by mohlo vadit také čtvrtletní připisování úroků.
Na druhém místě skončilo Spoření Plus od ZUNO s úrokem 1,5 %. Po roce spoření byste ke svému vkladu dostali dalších 1 282 korun. Nevýhodou je ale fakt, že vám banka připíše úrok pouze tehdy, když v daném měsíci nepřevedete žádné peníze pryč.
Třetí místo patří spořicímu účtu Equa bank s úrokem 1,4 %, kde se vám po roce spoření ke sto tisícům připíše 1 196 korun. Bramborová medaile patří Air Bank, která vám 100 tisíc na spořicím účtu zhodnotí úrokem 1,3 %.
Pokud se rozhodnete uložit na spořicí účet milion korun, tak se nejvyššího úroku (1,45 %) dočkáte u spořitelního družstva Artesa. To vám po roce spoření přidá k vašemu vkladu dalších 12 394 korun.
Neradostné vyhlídky
Ekonomové a finanční analytici se shodují, že majitelé spořicích účtů nebudou mít příliš důvodů k radosti ani letos. "Neočekávám v tomto sektoru žádné významné změny. Bude pokračovat stagnace či mírný pokles úrokových sazeb. Velké a silné banky chtějí raději půjčovat, takže k nějakému lákání na spořicí účty asi nedojde," říká Dagmar Prajzlerová, manažerka projektu Partners bankovní služby.
V to, že by se letos úroky na spořicích účtech mohly vydat vzhůru, nevěří ani hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "Úroky podle mě zůstanou na nízké úrovni roku 2013. K jejich růstu by mohlo dojít při splnění jedné ze dvou podmínek, z nichž žádná nevypadá realisticky. Buďto by musela ČNB začít zvyšovat svou repo sazbu, nebo by mezi tuzemskými bankami musel vypuknout boj o likviditu."
Situace je tak poměrně jasná. Čeští klienti totiž nechávají své úspory ve velkých bankách stále spát. Noví hráči na trhu se už začali soustředit na oblast spotřebitelských úvěrů a hypoték.
Celý článek Ondřeje Tůmy z 9. ledna 2014 najdete na serveru Peníze.cz.
Zdroj: peníze.cz