Čínská ekonomika ve čtvrtém kvartálu 2013 narostla o 7,7 %, čekalo se +7,6 %

Za celý rok 2013 čínský HDP vzrostl o 7,7 %. Mezikvartální růst ve čtvrtém čtvrtletí o 1,8 % mírně zaostal za odhadovanými 2 %. Ve třetím čtvrtletí ekonomika Číny posílila meziročně o 7,8 %.
Roční růst o 7,7 % znamená, že Čína překonala vládní cíl 7,5 %. I tak jde ale o nejpomalejší roční zvýšení výkonu ekonomiky od roku 1999.
Analytici dlouhodobě upozorňují na zásadní problém Číny, a tím je velké množství úvěrů. Na cestě ke spotřebitelskému modelu ekonomiky z dosavadního investičně-exportního proto musejí vláda a centrální banka vyřešit nafukující se úvěrovou bublinu, aniž by ohrozily ekonomický růst.
"Jediná cesta, jak mohou čínští politici přetvořit ekonomiku, je omezení úspor. Toho lze dosáhnout pouze tlakem na zisky v některých odvětvích. Čína musí překopat současnou alokaci peněz," říká Viktor Shvets, hlavní stratég pro oblast Asie ve společnosti Macquarie. Nominální růst je podle něj vedle nutnosti změny nedůležitý. "Dokáže se Čína změnit, ale přitom udržet míry růstu - ani ne tak HDP, jako osobních příjmů - na vysoké úrovni? To je hlavní otázka roku 2014, pokud jde o zemi středu."
Rekordní prodeje domů
Loni se v Číně podle aktuálních údajů prodaly nové domy za více než 1 bilion USD, konkrétně za 6,8 bilionu CNY. Oproti roku 2012 je to o 27 % více. O 20 % se zvýšily ceny nových nemovitostí v Kuang-čou a v Šen-čenu, o 18 % zdražily domy v Šanghaji a o 16 % v Pekingu.
Premiér Li Kche-čchiang zatím nezavedl nová opatření na ochlazení realitního trhu. Jeho předchůdce ale loni v březnu zahájil tříletou kampaň na omezení rychle se nafukující realitní bubliny (čínská prázdná města stavěná v rámci realitního boomu za vládní podpory výstavby jsou známá v celém světě). Ani vyšší povinné akontace a úrokové sazby ale Číňany zatím neodradily od nákupů nemovitostí za účelem spekulací (takzvané druhé domy).
Průmysl a maloobchod v prosinci zhruba podle očekávání
Zároveň s daty o HDP vyšly také údaje z průmyslu a maloobchodu za loňský prosinec.
Průmyslová výroba rostla pomaleji než v listopadu, konkrétně o 9,7 %. Analytici odhadovali v průměru 9,8 %. V listopadu čínský průmysl vyrobil o 10 % více než o rok dříve.
Maloobchodní tržby v prosinci meziročně narostly o 13,6 %, což byl i medián odhadů. Za celý rok se zvýšily o 13,1 %.
Zdroj: Bloomberg, CNBC