US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,52 %
NASDAQ-0,83 %
S&P 500-0,28 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně. Investory zklamala makrodata

Evropské akcie se ve čtvrtek vyvíjely nejednotně. Investory ráno zklamala čínská makrodata a nepotěšily je ani předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, které v Německu a Francii klesly více, než se čekalo. Horší než očekávaná makrodata na trhy poslala také eurozóna.

Redakce IW
Redakce IW
20. 2. 2014 | 17:55
Evropské akcie

Britský index FTSE 100 posílil o 0,24 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,33 %. Německý DAX ale naopak o 0,43 % oslabil. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 se celý den pohyboval v záporném teritoriu, v druhé polovině obchodní seance však začal růst a v posledních minutách se dostal dokonce nad nulu. Nakonec tak uzavřel se ziskem 0,03 % na 3 121,59 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb, odvětví energetických komodit a telekomunikačním titulům. Nedařilo se naopak průmyslovému odvětví, sektoru finančních služeb a sektoru základních materiálů.

Akcie leteckého dopravce Air France-KLM (+0,24 %) na pařížské burze mírně posílily poté, co společnost oznámila, že se v uplynulém roce vrátila k zisku, který navíc překonal odhady analytiků.

Navzdory slabším finančním výsledkům za minulý rok se na pařížské burze dařilo také cenným papírům společnosti Danone (+1,45 %). Firma ve čtvrtek uvedla, že její zisk loni poprvé po deseti letech klesl, a to kvůli stahování některých produktů dětské výživy z trhu. Očištěný zisk na akcii jí loni klesl o 7,6 % na 2,78 eur, očekávalo se 2,84 eur.

Na pařížské burze rostly i cenné papíry předního poskytovatele služeb v oblasti mořských a podmořských zařízení pro těžbu ropy a plynu, společnosti Technip (+9,02 %). Firma uvedla, že její tržby ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku vzrostly o 8 %, a oznámila navýšení dividendy.

Výrazně naopak na londýnské burze oslabily akcie britské zbrojovky BAE (-8,33 %), která za loňský rok vykázala pokles čistého zisku a varovala před možností dalšího negativního vývoje v letošním roce z důvodu tlaku na snižování zbrojních výdajů ve Spojených státech.

Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: ČTK, CNBC

Evropské akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná