Eurozóna: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru 53 bodů (kompozitní: 52,7 bodu, ve službách: 51,7 bodu)

Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru v eurozóně klesá z ledových 54 bodů na 53 bodů, očekávala se stagnace na 54 bodech. Ve službách index vzrostl na 51,7 bodu z 51,6 bodu v lednu a kompozitní index se mírně zhoršil na 52,7 bodu z lednových 52,9 bodu, očekával se růst na 53,1 bodu.
Očekávané zrychlení podnikatelské aktivity v eurozóně se tento měsíc nedostavilo. Společnosti opět snižovaly ceny, aby podpořily prodej, což by mohlo posílit obavy z poklesu cenové hladiny v měnové unii. Podle agentury Reuters to vyplývá z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které zveřejnila konzultační společnost Markit. Oživování v 18 státech platících eurem se ale i tak ukazuje být široce rozprostřené.
Souhrnný index nákupních manažerů, který zahrnuje data za zpracovatelský průmysl i sektor služeb, podle prvních údajů tento měsíc klesl na 52,7 bodu z 52,9 bodu v lednu. Index měří podnikatelskou aktivitu v tisících firem a je vnímán jako solidní ukazatel zdraví ekonomiky. Klíčová je pro něj hranice 50 bodů, která odděluje růst od poklesu. V lednu byl konečný index nejvýše od června 2011. Analytici v průzkumu Reuters čekali, že tento měsíc stoupne na 53,1 bodu.
V největší ekonomice eurozóny Německu se podmínky v soukromém sektoru zlepšily a index se zde dostal na 56,1 bodu, nejvýše za 32 měsíců. V sousední Francii ale klesl na 47,6 bodu. Pod 50bodovou hranicí zde byl třetí měsíc za sebou. Hranici nepřekonal ani souhrnný index pro ceny. Oproti lednu se sice mírně zvýšil, data však ukazují, že podniky snižují ceny každý měsíc skoro dva roky.
Zdroj: ČTK, Bloomberg