Podle Světové zdravotnické organizace zabije znečištění ovzduší ročně sedm milionů lidí

Znečištění ovzduší zabije ročně kolem sedmi milionů lidí. Vyplývá to z nové zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), která konstatuje, že riziko pro zdraví dosahuje kritické hladiny - především v Asii.
K více než 40 % ze všech úmrtí vyvolaných znečištěným ovzduším dochází na západní straně Tichého oceánu, kde se znečištění způsobené z velké části automobily a emisemi továren stalo největším environmentálním problémem.
Nová zpráva WHO vydaná v úterý ukazuje na silnou vazbu mezi znečištěným ovzduším a množstvím nemocí včetně srdečních chorob, rakoviny plic, respiračních onemocnění nebo mrtvice.
Zpráva také konstatuje že znečištění nerovnoměrně ovlivňuje chudé a rozvojové země. Ze sta tisíc obyvatel země s nízkým nebo středním příjmem zemře 172 kvůli znečištění ovzduší. To je více než pětinásobek toho, co zaznamenávají země s vysokým příjmem.
Ačkoliv region západní části Tichého oceánu, který zahrnuje Austrálii, Čínu, Japonsko a všechny jihovýchodní asijské státy, představuje zhruba čtvrtinu populace světa, reprezentuje 41 %, tedy 2,88 milionu úmrtí způsobených znečištěním na celém světě.
"Krize znečištění ovzduší nepřišla ze dne na den, a řešení také neobjevíme ze dne na den," říká doktor Shin Young-soo, regionální šéf WHO pro oblast západního Tichého oceánu.
Zdroj: WSJ
Aktuality


