Howard Marks (Oaktree Capital): Nejlepší firmy mohou být nejhorší investicí

Uznávaný manažer s více než 40letými zkušenostmi na trhu vysvětluje, proč nejkvalitnější firmy nemusejí v portfoliu odvádět příliš dobrou službu.
Marks kdysi, ještě v "dresu" Citibank, postupoval při sestavování portfolia podobně jako další velké banky v čele s Chase a JPMorgan (ano, tehdy ještě každá za sebe). Nakupoval do něj akcie těch nejlepších firem. Taková byla mantra velkých správců majetku.
"Nifty 50, tedy padesát NEJ firem, zahrnovalo například Xerox, IBM, Kodak, Polaroid, Merck, Textron nebo Coca-Colu," popisuje Marks. "Tehdy se to bralo tak, že když nakoupíte akcie nejkvalitnějších společností, není cena důležitá."
Co se ale nestalo? Akcie řady těchto firem na burze nepředváděly nijak oslnivé výkony a investoři přicházeli až o desítky procent svých vkladů. Dlouhá léta fungující strategie přestala fungovat.
Marks se tak na popud vedení banky musel poohlédnout po alternativě. Postupně zjistil, že naopak nákupy těch nejhorších společností se mohou ukázat jako ty nejlepší investice. Nakupoval tak problémové dluhopisy firem před bankrotem za extrémně nízké ceny. Bankrot takových firem pak tolik nebolel, případná záchrana a nová éra těch zachráněných naopak vynášely někdy i stovky procent.
Oaktree Capital tak i v současnosti drží velkou část spravovaných peněz právě v aktivech firem, které jsou buď přímo v defaultu, pod bankrotovou ochranou, nebo se do podobných problémů dostávají (distressed securities). "Náš výnos za posledních 25 let je v průměru 23 % ročně," upozorňuje Marks. "Za tu dobu jsme založili 50 fondů a žádný z nich neprodělal."
Zdroj: wharton.upenn.edu