Dluh Německa se loni poprvé od roku 1991 snížil

Dluh Německa v loňském roce poprvé od roku 1991 klesl a zadlužení se poprvé od roku 2009 snížilo pod 80 % hrubého domácího produktu (HDP). Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila německá centrální banka. K poklesu dluhu přispěl prodej takzvaných toxických cenným papírů ve špatných bankách.
Veřejný dluh loni klesl o 14 miliard eur na 2,147 bilionu eur. V poměru k výkonu ekonomiky se snížil na 78,4 % z 81 % v roce 2012.
Podle maastrichtských kritérií, stanovených Evropskou unií v roce 1992 pro členy eurozóny, nesmí veřejný dluh zemí platících eurem překročit 60 % HDP. Tato pravidla však většina zemí již roky porušuje. Dokonce i taková ekonomická velmoc jako Německo porušuje toto kritérium zadlužení již od počátku tisíciletí.
Ekonom Institutu pro světovou ekonomiku (IfW) v Kielu Jens Boysen-Hogrefe podle agentury Reuters očekává, že pokud nepřijde žádná velká recese a nezmění se politika, klesne zadlužení Německa pod 60 % v roce 2020.
Podle Bundesbank, jak zní název německé centrální banky, způsobilo pokles zadlužení hlavně snížení dluhu státních špatných bank o 52 miliard eur. Toxický dluh bank Hypo Real Estate a WestLB byl převeden na špatné banky FMS Wertmanagement a Erste Abwicklungsgesellschaft, část těchto investic se však podařilo prodat, protože mezi investory vzrostl opět zájem o rizikovější investice.
Zdroj: ČTK
Aktuality
