Putin: Mezinárodní rozhovory v Ženevě jsou velmi důležité, "díkybohu" za to, že Ukrajina uvažuje o decentralizaci

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek předstoupil před novináře. Prohlásil, že Rusko anexi Krymu neplánovalo, naopak čekalo na výsledek referenda. Ukrajina však prý zažila protiústavní revoluci a násilí na občanech bylo "zločinné". V rozhovory v Ženevě vkládá důvěru, jsou podle něj velmi důležité, ale je nutné, aby Ukrajina začala vést "skutečný dialog" s východními regiony, nikoli pouze dialog na efekt. Zároveň popřel, že by se na ukrajinském území pohybovaly ruské vojenské jednotky, je to prý "nesmysl".
Zároveň Putin uvedl, že se snaží urychlit proces převedení krymského bankovního systému na rubl a bude trvat zhruba měsíc vytvořit síť a otevřít potřebné množství účtů.
Není prý na Spojených státech a Rusku, aby vyřešily krizi na Ukrajině. Mimo jiné však ruský prezident prohlásil, že z historického hlediska byla východní a jižní Ukrajina součástí Ruska. Rusko prý nemůže být vždy tím, kdo dělá kompromisy.
Také uvedl, že doufá, že nebude muset použít na východní Ukrajině sílu. Dodal však, že k použití síly v zahraničí má Rusko právo.
Se Západem si přeje prý mít dobré vztahy, protože je s Ruskem součástí jedné civilizace. Putin také řekl, že vztahy Ruska s Čínou jsou na vysoké úrovni. Čína se brzy stane největší světovou velmocí. Putin ale odmítl, že by Rusko s Čínou mělo vytvořit vojenský blok. Taková uskupení jsou podle něj přežitá.
Evropský parlament na svém zasedání požaduje přijetí druhé fáze sankcí vůči Rusku, které by měly být zaměřené na ruské energetické společnosti. Parlament přijal nezávaznou rezoluci. Francouzský prezident Hollande v Paříži připustil možné tvrdší sankce vůči Rusku.
Pro Evropu podle Putina není možné, aby přestala nakupovat ruský plyn. Tranzit přes Ukrajinu je podle něj nejnebezpečnějším prvkem v evropském systému dodávek plynu.
Rusko v souvislosti s hlubokou diplomatickou krizí mezi Moskvou a Kyjevem hrozí přerušením dodávek plynu na Ukrajinu. Putin ale doufá, že bude možné dosáhnout dohody s touto zemí ohledně dodávek plynu.
"Prodáváme plyn v evropských zemích, které dodávkami z Ruska pokrývají kolem 30 až 35 procent své rovnováhy (na trhu s plynem). Mohou přestat kupovat ruský plyn? Podle mého názoru to je nemožné," sdělil podle agentury Reuters šéf Kremlu.
Ruský prezident minulý čtvrtek v dopisu evropským státníkům pohrozil, že zastaví dodávky zemního plynu na Ukrajinu, pokud Kyjev včas neuhradí své závazky. Společnost Gazprom uvádí, že dluh Ukrajiny za dodávky plynu se vyšplhal na 2,2 miliardy dolarů.
Zdroj: ČTK, Bloomberg