Bahrajn, spojenec USA, podepsal s Ruskem dohodu o investiční spolupráci. Moskva ale rozhazuje sítě i na další strany

Státní investiční fondy Bahrajnu a Ruska v úterý podepsaly dohodu o investiční spolupráci. Krok Bahrajnu, který je spojencem USA, podle agentury Reuters ukazuje, že západní sankce proti Rusku kvůli jeho roli v ukrajinské krizi ostatní země od hospodářské spolupráce s Moskvou neodrazují. Moskva si navíc hledá řadu (staro)nových přátel.
Ruský fond pro přímé investice (RDIF) sdělil, že podepsal předběžnou smlouvu s bahrajnským státním fondem Mumtalakat. Dohoda předpokládá vytipovávání investičních příležitostí a spolupráci na nich v obou zemích. Šéf fondu Mumtalakat se stane členem mezinárodní rady poradců RDIF. Dohodu fondy podepsaly po návštěvě bahrajnského korunního prince Salmána bin Hamada bin Ísá Chalífy v Moskvě.
Bahrajnský fond měl k loňskému září k dispozici 7,1 miliardy dolarů. RDIF obhospodařuje deset miliard dolarů a ruská vláda jej založila pro akciové investice, hlavně v domácí ekonomice. Bahrajnská vláda navíc vůči Rusku zmírnila vízovou politiku, aby usnadnila ruským občanům návštěvy království. Bahrajnský vlajkový přepravce Gulf Air zahájí lety na přímé lince mezi Moskvou a Manámou.
Rusko je ve světle sankcí ze strany Západu velice aktivní v navazování nové spolupráce se zeměmi, které se k sankcím nepřipojily. S Čínou například na konci května plánuje společné vojenské námořní cvičení, s Íránem jedná o investici v hodnotě okolo 10 miliard USD do termálních a vodních elektráren a přenosové sítě, ve hře je i export elektřiny přímo z Ruska do Íránu.
Západu ruský prezident Vladimir Putin v úterý vzkázal, že pokud budou pokračovat sankce namířené proti lidem z jeho okolí i některým firmám (zatím ne těm nejdůležitějším), zváží největší země na světě, zda i napříště budou vítány zahraniční společnosti ve velkých energetických projektech na území Ruska.
Zdroj: ČTK, Hlas Ruska, rt.com, Reuters