US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,58 %
NASDAQ-0,51 %
S&P 500-0,56 %
ČEZ-0,74 %
KB-0,10 %
Erste+0,37 %

Trading: Soumrak nad největšími bankami

Tradeři z Wall Street jako by kdysi vlastnili tiskárnu na peníze. Jejich zlaté časy jsou ale pryč. Příjmy z tradingu klesají a mnohé velké banky přemýšlejí, jak se ze dříve lukrativního byznysu obchodování s akciemi, dluhopisy, komoditami a deriváty stáhnout.

Redakce IW
Redakce IW
9. 5. 2014 | 12:00
Trading

Velká pětka amerických bank (JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Bank of America, Citigroup a Morgan Stanley) vykázala celkové příjmy z tradingu během prvního kvartálu 2014 21,6 miliardy USD. Ve srovnání s předešlým obdobím jsou o 10 % horší a oproti rekordu 36,6 miliardy USD z roku 2009, kdy investoři v panice obchodovali jako o závod, dokonce o 41 %. Trading má zkrátka stále menší podíl na bankovním byznysu.

Zapomeňte na FICC

Pod touto prapodivnou zkratkou se skrývají úseky bank zabývající se obchodováním s dluhopisovými instrumenty, měnami a komoditami. Kdysi byly největšími továrnami na zisky velkých finančních institucí jako Morgan Stanley nebo Goldman Sachs. Časy se ale mění. Nová pravidla jako Volcker Rule přinutila banky omezit spekulativní obchody.

Další regulace (například Basel III) omezila objem vypůjčených peněz, které banky mohou využívat ke zvýšení zisků (a tedy rizika) z tržních pozic.

Není to jen případ USA. Příjmy z tradingu poklesly například i Barclays nebo Deutsche Bank, které mají mimochodem velké aktivity i v USA.

Komodity

Nová regulace se podepsala rovněž na obchodování s komoditami. Podle nejnovějších dat od analytické firmy Coalition klesly příjmy z tradingu komodit ve velkých bankách mezi roky 2012 a 2013 o 18 %. Podíl komodit na celkových FICC příjmech bank se propadl ze zhruba 30 % v roce 2008 na 6 % v roce 2013.

Stojí za tím opět regulace cílená na omezení rizik podstupovaných bankami, kvůli níž je nyní tento byznys méně ziskový. Regulátorům se nelíbí ani některé praktiky v obchodování fyzických komodit (když finanční instituce neobchodují aktiva jen na papíře, ale nakupují a plní sklady surovinami). V posledních letech podléhají i tyto aktivity zvýšenému dozoru.

JPMorgan Chase a Morgan Stanley už oznámily prodej některých svých oddělení zaměřených na obchodování s fyzickými komoditami. Odklon od komoditního obchodování chystá i Barclays. Goldman Sachs se komodit nadále drží.

Akcie

Posledních několik let nebylo příznivých ani pro tradiční byznys bank – obchodování akcií s institucionálními investory, jako jsou investiční fondy. Objemy obchodů s akciemi dosáhly maxima v roce 2009, od té doby klesají (a příjmy bank z poplatků s nimi).

Nesnižují se ale jen objemy. "Technologická evoluce tradingu omezuje náklady, takže bankám plyne z obchodů méně peněz," říká Jeff Harte, analytik bankovního sektoru ze Sandler O'Neill. Pokroky v elektronickém obchodování (včetně kritizovaného HFT) vedou k poklesu ziskovosti tradiční práce traderů spočívající v párování požadavků na nákup a prodej instrumentů a zadávání příkazů na účet klientů.

Bezpečnější a méně sexy

Zeštíhlování tradingového byznysu velkých bank působí jako radikální posun. Není ale neočekávaný. Zpřísnění regulace za účelem zabezpečení finančního systému po krizi ani nemohlo dopadnout jinak.

Špatné zprávy to nejsou zdaleka jen pro tradery, kteří vydělávali sázkami z peněz banky (pokud v tom byli dobří, hedgeové fondy se o ně poperou). Bědovat by měli také akcionáři bank, protože přicházejí o různé druhy dividend, které byly před krizí samozřejmostí (třeba akcionáři Citigroup). Současný trend preferuje bezpečí a finanční zdraví na úkor nafouknutých výnosů z tradingu.

Zdroj: Quartz

BankyKrizeRizikaTrading
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

24. 5.-Andrej Rády
Ekonomické a politické hrozby