Britské banky se bojí, že na sebe při zátěžových testech odhalí příliš mnoho

Britské banky sice plně podporují plán centrální banky ohledně zátěžových testů, obávají se však toho, jak detailní budou muset být zveřejňované výsledky.
Osm největších britských bank, včetně Barclays, Royal Bank of Scotland, Lloyds a HSBC, podstoupí v letošním roce zátěžové testy naplánované centrální bankou. Testy mají ukázat, jestli mají banky dostatek kapitálu na to, aby například ustály 35% pokles cen domů, nebo nárůst úrokových sazeb o 4 %.
Letošní zátěžový test je pro britské banky pouze začátkem - do budoucna se bude konat každoročně a postupně se bude rozšiřovat i na další banky v zemi, aby se Bank of England ujistila, že ustojí tržní šoky bez výpomoci peněz daňových poplatníků.
Centrální banka v pondělí zveřejnila výsledky konzultací z loňského roku o tom, jak by se měl projekt zátěžových testů vyvíjet dál. Dotazované instituce souhlasily s tím, že by se testy měly vztahovat na více bank, názory se však rozcházejí ve věci zveřejňování výsledků.
"Někteří se domnívají, že by konkrétní výsledky jednotlivých bank zveřejňovány být neměly, jiní si myslí, že je to nezbytné pro věrohodnost programu," konstatuje zpráva.
Centrální banka navrhuje, aby banky podstoupily kromě jednoho testu společného pro všechny, také sérii dalších menších testů "na zakázku", které by ukázaly, jak si banky stojí ve specifických oblastech, například vystavení vůči rozvíjejícím se ekonomikám.
Zdroj: Reuters