US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,47 %
NASDAQ+0,90 %
DOW JONES+0,04 %
PX+0,48 %
ČEZ-0,90 %
NVIDIA+2,97 %

EU podezírá největší světovou makléřskou firmu z kartelu

Evropská unie obvinila největší světovou makléřskou společnost ICAP, že se podílela na kartelových dohodách s některými finančními nástroji, čímž mohla porušit pravidla pro ochranu hospodářské soutěže. Oznámila to v úterý Evropská komise. Společnost ICAP veškerá obvinění odmítá.

Redakce IW
Redakce IW
10. 6. 2014 | 15:57
Manipulace trhu

Brusel se makléřskou firmou zabývá v rámci širšího vyšetřování manipulace s klíčovou mezibankovní úrokovou sazbou LIBOR. Evropská komise už v této souvislosti v prosinci potrestala pět bank a jednu makléřskou firmu pokutami v celkové výši 669 milionů eur.

"Komisi znepokojuje, že společnost ICAP mohla být zapojena jako prostředník do kartelů týkajících se úrokových derivátů denominovaných v japonských jenech," sdělila komise. Pokud se její podezření prokáže, porušovalo by takové chování evropské regule, které zakazují protitržní praktiky.

ICAP odmítá, že by evropské zákony o hospodářské soutěži porušila. Proti obviněním se hodlá bránit.

Evropská komise letos na konci května obvinila britskou banku HSBC, americkou JPMorgan a francouzskou Crédit Agricole z dohod, které údajně sloužily k manipulacím s klíčovými úrokovými sazbami eura. Komise tehdy uvedla, že obviní i společnost ICAP.

Pokud bude makléřská společnost shledána vinnou, mohla by jí hrozit pokuta ve výši až deset procent z celkového ročního obratu.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

Manipulace trhu
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Speciál: Jak zvládnout paniku na trzích

Speciál: Jak zvládnout paniku na trzích

7. 2.-Andrej Rády
Panika na trzích