US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,18 %
NASDAQ-0,48 %
S&P 500-0,16 %
ČEZ+0,75 %
KB+0,00 %
Erste+0,40 %

MMF doporučil Slovensku, aby sazbu DPH nesnižovalo

Mezinárodní měnový fond (MMF) doporučil slovenské vládě, aby navzdory ozdravení státních financí nesnižovala sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na 19 % z nynějších 20 %, jak to předpokládá platný zákon. V Bratislavě to v úterý novinářům na závěr mise MMF řekl její šéf James John.

Redakce IW
Redakce IW
17. 6. 2014 | 14:46
Daně

Slovensko loni dokázalo stlačit schodek veřejných financí pod klíčovou úroveň tří procent hrubého domácího produktu (HDP). Díky tomu by se základní sazba DPH, která se vztahuje na většinu zboží a služeb, měla od příštího roku vrátit na původní hodnotu 19 %. Tento postup předpokládá zákon, na jehož základě předchozí slovenská vláda s cílem ozdravit státní finance sazbu DPH od roku 2011 dočasně zvýšila.

"Důrazně doporučujeme slovenské vládě, aby ponechala sazbu DPH na 20 %," uvedl John. Dodal, že místo škrtů ve výdajích by se jednobarevná vláda sociálních demokratů premiéra Roberta Fica měla zaměřit na posílení příjmů. Jedním z kroků by podle něj mohlo být stanovení daně z nemovitostí na základě tržních cen tohoto majetku lidí a firem.

Výnos DPH má klíčový podíl pro příjmy státu. Loni se DPH na daňových příjmech Slovenska podílela více než polovinou.

Slovenská vláda zatím neuvedla, zda sazba DPH v zemi klesne. Ministr financí Peter Kažimír v úterý pouze zopakoval, že jeho úřad vyčká na podzimní zprávu evropského statistického úřadu, který by kvůli změně metodiky ještě mohl přehodnotit údaje o schodku veřejných financí Slovenska za minulý rok. Kažimír rovněž připomněl, že samotný pokles sazby DPH nemusí vést ke snížení cen.

Zdroj: ČTK

DaněMezinárodní měnový fondSlovensko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Globální akciový zvrat: Ocenění i dividendy jsou ve světě atraktivnější než v USA, i ve zpětných odkupech Amerika ztrácí náskok

Globální akciový zvrat: Ocenění i dividendy jsou ve světě atraktivnější než v USA, i ve zpětných odkupech Amerika ztrácí náskok

18. 6.-Andrej Rády