US MARKETOtevírá za: 8 h 52 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Portugalsko ujišťuje veřejnost ohledně zdraví největší banky

Portugalská centrální banka a tamní premiér v pátek ujistili investory i střadatele, že problémy kolem finančního ústavu Banco Espírito Santo (BES) neohrožují stabilitu finančního systému, vklady, ani solventnost této banky. Obavy ohledně finančního zdraví holdingových firem rodiny Espírito Santo, která banku založila, ve čtvrtek rozkolísaly světové trhy. V pátek se ale situace zklidnila. Banco Espírito Santo je největší bankou v Portugalsku.

"Vkladatelé banky BES mohou být klidní, neexistují důvody, které by kompromitovaly bezpečnost prostředků vložených do této banky," uvedla podle agentury Reuters centrální banka. Už ve čtvrtek přitom sdělila, že platební schopnost banky BES je solidní, a dodala, že přijala opatření k tomu, aby se případná nákaza od společností ze skupiny Espírito Santo nepřenesla na banku.

Portugalský premiér Pedro Passos Coelho v pátek uvedl, že "BES je samostatným případem ve srovnání s podniky rodiny Espírito Santo...je důležité, aby portugalští a zahraniční investoři pochopili ten rozdíl, a zachovali klid ohledně banky a našeho finančního a bankovního systému". Stát nemá žádný důvod k případné intervenci na pomoc bance, sdělil rovněž premiér.

Problémy kolem banky BES vyvolaly obavy, že evropská finanční krize ještě není zcela u konce, a světové akciové trhy ve čtvrtek výrazně klesly. Samotný finanční ústav ve čtvrtek večer sdělil, že má kapitálovou rezervu 2,1 miliardy eur, který by stačil na to, aby se mohla vyrovnat s případnými dluhovými problémy firem, které patří zakladatelské rodině Espírito Santo.

Evropská komise v pátek v souvislosti s portugalskou bankou konstatovala, že nevidí důvod k přílišným obavám. Mezinárodní měnový fond (MMF) již ve čtvrtek uvedl, že portugalský bankovní systém je schopen krizi ustát bez výrazného narušení. Podobně jako tamní centrální banka ale připustil, že ojedinělé případy zranitelnosti nezmizely, což v některých případech opravňuje použití nápravných prostředků, v jiných pak zavedení dohledu.

Ujištění, že problémy banky BES se nebudou šířit dál, podle všeho v pátek investory uklidnilo. Hlavní burzovní indexy v Británii, Německu a ve Francii dopoledne vykazovaly nárůst mezi 0,2 a 0,6 %. Hlavní akciový index v Portugalsku po čtvrtečním poklesu o čtyři procenta v pátek zhruba dvě procenta přidává.

Zdroj: ČTK

BankyPortugalsko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika