US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,53 %
NASDAQ+0,52 %
DOW JONES+0,52 %
PX-1,60 %
ČEZ-1,37 %
NVIDIA+0,75 %

Obama: Spojené státy jsou připravené zastavit postup islamistů v Iráku a pomoci ohroženým obyvatelům

Americký prezident Barack Obama oznámil, že jsou Spojené státy v případě dalšího postupu islamistů v Iráku připraveny zahájit cílené letecké útoky na jejich pozice a techniku. Obama řekl, že USA akci spustí, pokud se v Iráku ocitnou v ohrožení životy Američanů a dalších tisíců civilistů. "Pro případ nezbytné podpory iráckých sil chránících civilisty jsem povolil cílené letecké útoky," řekl americký prezident.

Současně ale Obama zdůraznil, že nedovolí, aby byly v Iráku Spojené státy znovu zavlečeny do pozemní akce. Vojenské jednotky tak do země americký prezident poslat neplánuje.

Dále Obama rozhodl o humanitární pomoci pro civilisty, kteří před postupujícími radikály uprchli do hor. Ta má mít podobu shazování zásob v horských oblastech, kam se velké skupiny lidí uchýlily. Bez pomoci by podle Obamy byli uprchlíci odsouzeni k jisté smrti.

V záležitosti Iráku v noci na pátek jednala také Rada bezpečnosti OSN. Ta na svém mimořádném zasedání útoky islamistů odsoudila a vyzvala mezinárodní společenství k podpoře irácké vlády a obyvatel země.

Zdroj: Bloomberg

Blízký a Střední východIrákSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vzkaz od tradera: Jen si kousejte nehty a prodávejte akcie, my si je rádi koupíme

Vzkaz od tradera: Jen si kousejte nehty a prodávejte akcie, my si je rádi koupíme

17. 10.-Andrej Rády
Americké akcie