US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,79 %
NASDAQ+1,15 %
DOW JONES+1,01 %
PX+0,74 %
ČEZ+0,31 %
NVIDIA+2,21 %

Likérce Stock Spirits klesly v 1. pololetí tržby na 137,7 milionu EUR, čistý zisk dosáhl 16,8 milionu EUR

Tržby firmě klesly dle očekávání kvůli předzásobení se v Polsku v roce 2013 a kvůli oslabení koruny. Výsledky byly v souladu s odhady, na úrovni čistého zisku dokonce lepší.

Redakce IW
Redakce IW
28. 8. 2014 | 8:00
Akcie ČR

Celkové tržby se snížily o 10 % na 137,7 milionu EUR. Provozní zisk před započtením mimořádných položek firmě klesl z 30,3 na 23,2 milionu EUR. Do zisku se promítly dopad zvýšení daně v Polsku (což vyvolalo předzásobení se v roce 2013) ve výši 5 milionů EUR, kurzové rozdíly a motivační program pro management. Celkový prodej klesl oproti 1H2013 o 1 milion na 6,8 milionu 9litrových balení.

Pololetní zisk EBITDA mírně překonal očekávání, když dosáhl 28,6 milionu EUR oproti odhadovaným 27,8 milionu. Zisk po zdanění vykázala firma v pololetí 16,8 milionu, dostala se tak ze ztráty 10,7 milionu ve stejném období loni. To je důsledek snížení mimořádných a finančních nákladů a restrukturalizace během IPO.

Firma vyplatí mezitímní dividendu ve výši 0,0125 EUR na akcii.

Společnost označila výsledky jako v souladu s odhady k dosažení celkových cílů pro rok 2014.

Analytici očekávali pokles tržeb kvůli předzásobení se v Polsku, kde se od ledna 2014 zvyšovala spotřební daň z alkoholu, a oslabující české koruně. Koruna ztratila 7 % od začátku roku, tržby z ČR přitom představují 20 % tržeb celé firmy.

Společnost během šesti měsíců roku pozoruje růst tržního podílu v Polsku, což je pro ni největší trh, na českém a italském trhu podíl firmy naopak mírně klesl. V Česku je důvodem ukončení distribuce whiskey v 3Q2013.

"Výsledky jsou v souladu s našimi interními odhady a umožňují nám splnit cíle pro rok 2014. To vše se podařilo navzdory nepříznivé situaci v Polsku. Tam nadále zvyšujeme svůj tržní podíl a na všech klíčových trzích jsme představili nové produkty. Těší nás, že jsme se dohodli na distribuci s Beam Sunctory v Chorvatsku. Společnost je v pozici kapitalizovat příležitosti ve střední a východní Evropě, do budoucnosti hledíme sebevědomě," uvedl šéf skupiny Chris Heath.

Společnost také uvedla, že jedná s několika akvizičními cíli ve střední a východní Evropě.

"Celkově zveřejnila skupina Stock Spirits dobré výsledky, pokud vezmeme do úvahy předzásobení v Polsku a negativní efekt oslabující koruny. Na provozní úrovni se firmě dařilo o něco více, než očekával trh. Stojíme si za svými odhady pro celý rok a doporučením 'akumulovat'," napsal analytik z České spořitelny Václav Kmínek.

Akcie ČRStock SpiritsVýsledková sezóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

20. 10.-Andrej Rády
Akciový trh