Jak na networking, když nenávidíte networking

Na čem závisí úspěch drogového dealera? Na množství osobních kontaktů, potažmo na síti odběratelů. Každý potřebujeme networking, ani o tom třeba nevíme. Na navazování kontaktů by se měli lidé soustředit každý den. Vědci odhalili, že větší sociální síť napomáhá kariérnímu růstu, získávání lukrativních pracovních míst, zvyšování platu i celkovému uspokojení z práce.
Proč funguje networking?
Více nabídek práce
Většinu pracovních nabídek získáte díky osobním konexím.
S větší pravděpodobností uspějete v práci
Vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) odhalili, že sociálně propojenější zaměstnanci IBM byli produktivnější.
Podaří se vám stát se odborníkem v oboru
Podle studie Centra pro rozvoj zaměstnání z roku 1998 získáte 70 % zkušeností na pracovišti prostřednictvím neformálních vztahů.
Budete kreativnější
V byznyse jsou lidé s "košatější" sociální sítí plnou úzkých vazeb trojnásobně více inovativní než lidé s malým okruhem přátel.
Budete šťastnější
Networking má všeobecně pozitivní dopady.
Jak na to?
Pokud jste z těch, kteří slovo networking a jeho náplň bytostně nenávidí, pak je pro vás následujících 9 rad jako dělaných.
1. Je pro vás navazování nových vztahů obtížné? Začněte oprášením starých známostí!
Pokud nenávidíte networking, stydíte se, nedaří se vám, nebo jste prostě jen líní, zamiřte na Facebook a spojte se se svými starými známými. Závěry studií odhalují, že tato "stará" přátelství - často opomíjená a nedoceňovaná – mohou být bohatým zdrojem informací a sociálního kapitálu. Mohou být dokonce hodnotnější než současné kontakty.
2. Přestěhujte si stůl
Komunikace s cizími lidmi vám způsobuje kopřivku? Nevěšte hlavu! Není to tak těžké, netřeba se bát. Může to být stejně snadné jako se v práci přestěhovat k jinému stolu. Jeffrey Pfeffer, profesor ze Stanfordovy univerzity, zmiňuje příběh manažera, za jehož úspěchem stála strategická volba místa na pracovišti. Zpozoroval, kudy během dne lidé chodí nejčastěji, pak našel dvě protínající se cesty poblíž středu open office a zde se usídlil. Díky vhodně vybrané lokaci získal mnohem lepší přehled o tom, co se děje v jeho oddělení.
3. Nechte se seznámit
Stáčí pár přátel, abyste získali rozsáhlou síť kontaktů a příležitostí. Stačí jen najít mezi svými stávajícími kontakty "superkonektory". Přemýšlejte - kdo vám pomohl k současné práci nebo k té předešlé? Díky komu znáte většinu přátel?
Brian Uzzi a Sharon Dunlap v Harvard Business Review publikovali jednoduchý návod, jak takového superkonektora ve svém seznamu kontaktů odhalit. "U každého kontaktu se zamyslete nad tím, jak jste se s ním poprvé setkali. K seznamu kontaktů přidejte sloupec, kde napíšete jméno osoby, která vás představila (pokud jste ji potkali sami, napište sebe). Díky tomu odhalíte hlavní dealery kontaktů ze své sítě a budete vědět, s kým se prioritně spojit."
4. Tři otázky nad zlato
Vaše setkání by měla být přátelská a osobní, zároveň ale chcete položit základy vztahů, které bude oboustranně přínosné. Judy Robinett, autorka How to Be a Power Connector, doporučuje zvolit tyto 3 otázky:
- Jak mohu být nápomocen?
- Máte nějaké nápady na vzájemnou spolupráci?
- Koho dalšího bych z vašeho okruhu měl poznat?
Kontakt, který potřebujete, může být v sociální síti někoho z vašich přátel. Jedinou cestou, jak ho najít, je právě pomocí poslední z otázek.
5. Jak nebýt trapný a povrchní
Když přijde řeč na obchodní vztahy, přestaňte klást důraz na slovo "byznys" a přeorientujte se na "vztahy". Co bychom měli mít na paměti při navazování nových vztahů?
- vřelost (stačí jen naslouchat a ptát se na detaily)
- zvídavost (aktivní projevování zájmu o ostatní je silná zbraň)
- slušnost (reagujte aktivně a konstruktivně)
Zaujetí, nadšení a zvídavost mohou být doprovázeny vhodným neverbálním chováním. Ptejte se, buďte zapáleni, chtějte znát detaily a usmívejte se. Lidé, kteří přinášejí pozitivní energii svému okolí, to "dotáhnou nejdál". Nedělají dobro jen pro sebe, ale i pro ty, jimiž se obklopují.
6. Pětiminutová laskavost
Jeden z nejběžnějších problémů, který lidé při networkingu mají, je následující pocit: "Fajn, potkali jsem se, ale co teď?" Nezapomínejte dávat, myslete především na druhé. Adam Rifkin, podle Fortune Magazine nejúspěšnější osobnost v networkingu, to nazývá "pětiminutovou laskavostí". Mnozí se zastaví nad myšlenkou pomoci ostatním a řeknou si: "Stojí to čas a námahu, navíc je tu riziko, že mě lidé budou chtít zneužívat." Rifkin radí vyhradit si každý den několik minut na pomoc ostatním způsobem, který pro vás bude představovat jen malý závazek, ale může z něho vzejít velký benefit.
7. Pracujte na vztazích a utužujte je
Někdy stačí o malou laskavost požádat a pouto se samo posílí. Tuto metodu popsal ve své autobiografii třeba Benjamin Franklin, který požádal svého oponenta o laskavost. Paradoxně se pak stali přáteli. Než aby ho pomlouval, Franklin zvolil opačnou strategii. Zaslechl, že oponent má ve své knihovně velmi vzácnou a zajímavou knihu. Napsal mu tedy vzkaz, v němž vyjádřil touhu si tuto knihu pročíst, a požádal ho o laskavost, aby mu ji půjčil. Za několik dnů ji měl v ruce. Zhruba za týden knihu vrátil s dopisem, kde děkoval za prokázanou laskavost. Když se potkali příště, promluvili spolu (což se nikdy dříve nestalo). Původně protivník nakonec Franklinovi naznačil, že je mu za každých okolností připraven pomoci, a vzniklo velké doživotní přátelství.
Jak ale požádat o laskavost, abyste si nepřipadali jako sobci? Nabídněte dvě za jednu, o kterou žádáte.
8. Tipy od nejlepších
Adam Rifkin prozrazuje tyto triky:
- Spojte se pracovně s minimálně jednou osobou každý den.
- Vzpomeňte si na dvě osoby, s nimiž byste se měli dobře poznat, ale nestalo se tak, a napravte to.
- Představte si, že byste dnes dostali vyhazov. Jakých 5 až 10 lidí byste požádali o radu? Přesvědčte se, že do vztahů investujete pravidelně, nejen v případě urgentní potřeby.
- Kdo je mezi 5 až 10 lidmi, s nimiž jste v posledních 3 měsících trávili nejvíce času? Přináší vám dobrý pocit, jak vás ovlivňují? Pokud ano, rozšiřte tuto skupinu o přátele těchto přátel a investuje do vztahů. Pokud ne, změňte způsob, jak trávíte čas.
9. Večírky a párty
Ti úspěšní v navazování kontaktů vytvářejí sociální mosty. Bývají pilíři pro různorodé sítě a ti nejlepší z nejlepších formují komunity. Umožňujte, aby se lidé z různých sítí mohli poznat navzájem, pořádejte pro své přátele společné akce a zúčastňujte se těch, na které vás zvou oni. Exponenciálně pak naroste počet konexí a s nimi spojených příležitostí.
Aktuality
